Izmjene u programu POS-Ljekarna V9

U programu su načinjene slijedeće izmjene (za odgovarajuće verzije):

Verzija Opis izmjena
U pripremi U receptima u meniju Ispis/Izvještaji/Rn novi izvještaj: Rekapitulacija lijekova po proizvođačima čime je moguće dobiti rekapitulaciju izdavanja lijekova po proizvođačima, što je zahtijevao ZZO.
Da bi ovaj izvještaj bio ispravan, za sve lijekove u šifarniku artikala treba unijeti šifru proizvođača, koja se mora prijaviti u šifarniku komitenata.
9.12.14 Pri učitavanju podataka iz prijenosnog skupljača barkoda za sve dokumente, omogućeno da se zbrajaju količine za stavke dokumenta koji već imaju istu šifru artikla. Količine se zbrajaju za artikle za koje stavke nisu proknjižene. Za dokument Višak-manjak-popis, zbraja se stvarna količina (popisana).
Ovu novu mogućnost je moguće isključiti upotrebom opcije Ne zbrajaj količine za iste šifre pri učitavanju iz prijen.barkod čitača i excela u meniju Postavke, ukoliko je potrebno da se ima evidencija učitavanja podataka.
  Pri učitavanju podataka iz prijenosnog skupljača barkoda PSION - dbf datoteka za sve dokumente, omogućeno da se zbrajaju količine za stavke dokumenta koji već imaju istu šifru artikla. Količine se zbrajaju za artikle za koje stavke nisu proknjižene. Za dokument Višak-manjak-popis, zbraja se stvarna količina (popisana).
Ovu novu mogućnost je moguće isključiti upotrebom opcije Ne zbrajaj količine za iste šifre pri učitavanju iz prijen.barkod čitača i excela u meniju Postavke, ukoliko je potrebno da se ima evidencija učitavanja podataka.
  Pri učitavanju podataka iz Microsoft Excela u inventurama, omogućeno da se zbrajaju količine za stavke dokumenta koji već imaju istu šifru artikla. Količine se zbrajaju za artikle za koje stavke nisu proknjižene.
Ovu novu mogućnost je moguće isključiti upotrebom opcije Ne zbrajaj količine za iste šifre pri učitavanju iz prijen.barkod čitača i excela u meniju Postavke, ukoliko je potrebno da se ima evidencija učitavanja podataka.
9.12.12 U POS članovima kluba potrošača, moguće postaviti vrstu kartice 3 - Potrošačka kartica sa zbrajanjem bodova prema potrošnji čime se omogućuje novi način rada sa potrošačkim karticama.
Ova vrsta funkcionira tako da se za svaki račun dobivaju bodovi prema potrošnji i vrijednosti boda. Npr. ako je osnovna vrijednost boda 10 KM (postavlja se u konfiguraciji), onda za kupovinu za svakih 10 KM se dobija 1 bod (npr. od 10-19.99 KM - 1 bod, od 20-29.99 - 2 boda, ..., 140-149.99 - 14 bodova itd.). Kasnije kupac može unovčiti svoje bodove tako da se za svaki skupljeni bod dobije neki iznos (npr 0.5 KM). Čak je moguće unijeti tabelu opsega vrijednosti bodova tako da se za veći iznos bodova dobije veći iznos (to se unosi u posebnoj tablici pravila). Npr. da se za unovčavanje do 100 bodova dobije 0.5 KM po bodu, a iznad 100 do 200 bodova dobije 0.6 KM po bodu i sl.

U konfiguraciji POS programa dodana nova kartica Server/baza članova, gdje je potrebno unijeti ime servera i baze članova gdje se vode podaci o ostvarenim i utrošenim bodovima članova. Također je moguće unijeti i iznos vrijednosti jednog boda. Ove podatke je obavezno unijeti ukoliko se želi koristiti ovakav način bodovanja članova.

U radu sa programom moguće je postaviti prava za rad sa rad sa karticama bodova i računa po članovima i pravilima za iznose po bodu.
Bodove za člana nije moguće obračunati ako se ne unesu pravila vrijednovanja bodova.

Prilikom ispisa računa vrši se bodovanje člana za taj račun. Ukoliko je moguće uspostaviti vezu sa serverom/bazom članova, podaci o bodovanju člana se automatski upišu i u bazu o evidenciji bodova. Ukoliko je račun negativan (povrat robe), također se obračunavaju i negativni bodovi po istom pravilu.
Kada se račun boduje tj. jednom ispiše, više ga nije moguće mijenjati, osim nekih osnovnih podataka u zaglavlju računa.

Prilikom unosa načina plaćanja računa moguće je dobiti informaciju o stanju bodova člana (tipka F7 - stanje bodova), te platiti cijeli ili dio računa utroškom bodova za člana (tipka F6-utrošak bodova). Tada se prikaže stanje bodova za člana i traži potvrda utroška bodova. Ovo je moguće uraditi samo ako postoji direktna veza sa centralnim serverom članova. Ukoliko je iznos računa manji od ukupnog iznosa koji može dobiti član prema broju bodova, iskoristi se samo broj bodova koji trebaju za taj račun. Kupac je dužan nadoplatiti iznos koji preostane.
Za utrošeni iznos bodova, automatski se upiše način plaćanja 25 - Bodovi ČK. Ovaj način plaćanja se automatski upiše u programu i nije ga moguće mijenjati. Operater mora biti pažljiv pri unosu utroška bodova, jer kada se račun boduje više nema mijenjanja računa, tj. posao utroška računa treba uraditi u procesu unosa načina plaćanja.

Stanje bodova je moguće pogledati i pri pravljenju računa pritiskom na tipku F4-bodovi, kada se unese šifra člana, ili pri radu sa računima ili sa stavkama računa izborom opcije Stanje bodova-F4. Tada je potrebno unijeti šifru člana za kojeg se traži bodove.

Ukoliko ne postoji veza sa centralnim serverom članova, bodove po računima je moguće ažurirati u centralnom serveru na jednostavna način da se uđe u račune i postavi filter za cijeli dan ili više dana. Potom se iz glavnog menija izabere opcija Ažur.bodove koja za sve prikazane račune koji nisu ažurirani u centr.serveru pokuša unijeti bodove. Ako ne postoji veza, program pita za prekid ažuriranja.
Jedan račun je moguće samo jednom prenijeti u bazu bodova članova, radi osiguranja točnosti podataka. Čak je moguće bodove ažurirati i iz centralne baze kada se svi računi prenesu, tako da se onda u centrali ažuriraju bodovi.

Pregled stanja bodova i kartica članova sa ostvarenim i utrošenim bodovima je moguće ostvariti izborom opcije Članovi-ostvareni bodovi u meniju Šifarnici. Tada su na raspolaganju standardne opcije rada sa ovim podacima kao i za sve šifarnike. Nije moguće mijenjati podatke koji su automatski preneseni. Međutim, moguće je unositi dodatne bodove i iznose računa po članovima, što može poslužiti za korekciju mogućih grešaka u radu (npr. neki operater je zaboravio unijeti šifru kupca, pa se kupac žali). Tako unesene podatke je moguće i mijenjati. Moguće je unijeti i podatke u minus, radi smanjenja bodova i sl.

Tabela pravila vrijednovanja bodova se unosi izborom opcije Članovi-pravila vrij.boda u meniju Šifarnici. Na raspolaganju su standardne opcije rada sa šifarnikom, a potrebno je unijeti granice bodova i vrijednost boda u KM. Npr. prva granica može biti 100 sa vrijednosti boda 0.5, tj. od 1-100 bodova vrijednost boda je 0.5 KM (za utrošenih 60 bodova, korisnik dobiva 30 KM) i sl.
Ovu tablicu je praktično potrebno samo unijeti na centralnom serveru i bazi članova.

  Pri radu sa šifarnkom normativa prikazuje se podatak o jedinici mjere normativa i jedinici mjere artikla. Ti podaci se ispisuju i prilikom ispisa podataka o normativima.
Ovime je omogućeno lakše snalaženje operatera pri radu sa normativima.
  Pri radu sa šifarnkom randmana prikazuje se podatak o jedinici mjere randmana i jedinici mjere artikla. Ti podaci se ispisuju i prilikom ispisa podataka o randmanima .
Ovime je omogućeno lakše snalaženje operatera pri radu sa randmanima.
  Pri radu sa prijemnicama omogućen je ispis svih barkodova artikla u prijemnom listu.
Ova mogućnost se može uključiti/isključiti pomoću opcije Ispis svih barkodova u prijemnom listu/primopred. u meniju Postavke.
  Pri radu sa primopredajnicama omogućen je ispis svih barkodova artikla pri ispisu dokumenta.
Ova mogućnost se može uključiti/isključiti pomoću opcije Ispis svih barkodova u prijemnom listu/primopred. u meniju Postavke.
9.12.1 U opcijama Servis - Spremanje i učitavanje podataka - prijenos u drugu bazu dodane su opcije za višestruko prebacivanje podataka u servere/bazu koje su navedene u šifarniku komitenata.
Na desnoj strani se prikaže lista svih servera/baza koje su unesene u šif.komitenata. Moguće je isključiti pojedini server/bazu iz prebacivanja, jednostavnim isključenjem ispred opisa.
Koristeći opciju Provjeri povezanost, moguće je provjeriti da li je taj server/baza dostupan, odnosno da li postoji veza sa njim. Status se prikazuje odgovarajućom ikonom.

Kada se žele prebaciti podaci iz centralnog servera (unese se u formi) ka udaljenim maloprodajama, pritisne se tipka Slanje podataka sa centralnog servera u maloprodaje. Program potom krene prebacivanje za sve selektirane dokumente u obilježene servere/baze redom, za maloprodaje iz liste (prenose se podaci u određene servere i baze za samo unesene maloprodaje). Ukoliko je neki server/baza nedostupan, on se preskače.
Na kraju se prikaže ukupna rekapitulacija prebacivanja.

Kada se žele prebaciti podaci u centralni server (unese se u formi) iz udaljenih maloprodaja, pritisne se tipka Učitavanje pod. u centralni server iz maloprodaja. Program potom krene prebacivanje za sve selektirane dokumente iz obilježenih servera/baza redom u centralni server, za maloprodaje iz liste (prenose se podaci u određene servere i baze za samo unesene maloprodaje). Ukoliko je neki server/baza nedostupan, on se preskače.
Na kraju se prikaže ukupna rekapitulacija prebacivanja.
Program pamti koji serveri/baze su obilježeni, tako da se pri ponovnom pokretanju ove opcije oni automatski uključe, a ostali isključe.
Potrebno je također zadati lokaciju gdje se spremaju privremene datoteke, kao i kod prebacivanja podataka od prije.
  U opciji Prebacivanje svih šifarnika direktno dodane su opcije za višestruko prebacivanje podataka u servere/bazu koje su navedene u šifarniku komitenata.
Na desnoj strani se prikaže lista svih servera/baza koje su unesene u šif.komitenata. Moguće je isključiti pojedini server/bazu iz prebacivanja, jednostavnim isključenjem ispred opisa.
Koristeći opciju Provjeri povezanost, moguće je provjeriti da li je taj server/baza dostupan, odnosno da li postoji veza sa njim. Status se prikazuje odgovarajućom ikonom.
Kada se žele prebaciti podaci iz centralnog servera (unese se u formi), pritisne se tipka Slanje podataka sa tekućeg servera/baze u gore označene servere/baze. Program potom krene prebacivanje za sve selektirane šifarnike u obilježene servere/baze redom. Ukoliko je neki server/baza nedostupan, on se preskače.
Na kraju se prikaže ukupna rekapitulacija prebacivanja.
Program pamti koji serveri/baze su obilježeni, tako da se pri ponovnom pokretanju ove opcije oni automatski uključe, a ostali isključe.
  Pri radu sa šifranikom artikala, u opciji Diretkno prebacivanje menija Uvoz/izvoz pod. dodane su opcije za višestruko prebacivanje podataka u servere/bazu koje su navedene u šifarniku komitenata.
Na desnoj strani se prikaže lista svih servera/baza koje su unesene u šif.komitenata. Moguće je isključiti pojedini server/bazu iz prebacivanja, jednostavnim isključenjem ispred opisa.
Koristeći opciju Provjeri povezanost, moguće je provjeriti da li je taj server/baza dostupan, odnosno da li postoji veza sa njim. Status se prikazuje odgovarajućom ikonom.
Kada se žele prebaciti podaci iz centralnog servera (unese se u formi), pritisne se tipka Slanje podataka sa tekućeg servera/baze u gore označene servere/baze. Program potom krene prebacivanje za sve selektirane šifarnike u obilježene servere/baze redom. Ukoliko je neki server/baza nedostupan, on se preskače.
Na kraju se prikaže ukupna rekapitulacija prebacivanja.
Program pamti koji serveri/baze su obilježeni, tako da se pri ponovnom pokretanju ove opcije oni automatski uključe, a ostali isključe.
  Pri radu sa šifranikom komitenata, u opciji Diretkno prebacivanje menija Uvoz/izvoz pod. dodane su opcije za višestruko prebacivanje podataka u servere/bazu koje su navedene u šifarniku komitenata.
Na desnoj strani se prikaže lista svih servera/baza koje su unesene u šif.komitenata. Moguće je isključiti pojedini server/bazu iz prebacivanja, jednostavnim isključenjem ispred opisa.
Koristeći opciju Provjeri povezanost, moguće je provjeriti da li je taj server/baza dostupan, odnosno da li postoji veza sa njim. Status se prikazuje odgovarajućom ikonom.
Kada se žele prebaciti podaci iz centralnog servera (unese se u formi), pritisne se tipka Slanje podataka sa tekućeg servera/baze u gore označene servere/baze. Program potom krene prebacivanje za sve selektirane šifarnike u obilježene servere/baze redom. Ukoliko je neki server/baza nedostupan, on se preskače.
Na kraju se prikaže ukupna rekapitulacija prebacivanja.
Program pamti koji serveri/baze su obilježeni, tako da se pri ponovnom pokretanju ove opcije oni automatski uključe, a ostali isključe.
  U šifarniku komitenata, dodana je nova stranica za upis podataka Server/baza, gdje je moguće upisati Opis, ime servera i ime baze podataka ukoliko se za danu maloprodaju/skladište ima odvojen server/bazu tj. ako postoje izdvojene poslovne jednice sa sopstvenim serverom/bazom podataka.
Ovi podaci se kasnije koriste u prebacivanju podataka iz centralnog servera u udaljene/izdvojene baze podataka i nazad.
9.11.8 Pri radu sa dnevnim računima i računima u evidenciji, u meniju Ispis-izvještaji napravljena je nova opcija Generiranje DGP i DGO izlaznih računa iz kontrolnih traka.
Ovom opcijom se izuzetno pojednostavljuje obavezni unos izl.računa za dnevni gotovinski promet po prodavnicama.
U opcijama je omogućen izbor perioda za koji se generiraju podaci, unos šifre maloprodaje za koju se generira (ukoliko se unese 0 - generiraju se promjene za sve maloprodaje za koje ima promet), izbor da li se podaci generiraju iz dnevnih računa ili iz evidencije računa, izbor da li se želi odvajati promet poreznih (DGO vrsta) i neporeznih obveznika (DGP vrsta), šifru org.jedinice u koju se generiraju izl.računi, te ime servera i baze gdje su locirani podaci o izlaznim računima.
Ukoliko za bilo koji datum i za maloprodaju za koji se generiraju podaci postoje već prije uneseni DGP ili DGO računi, program izdaje odgovarajuću poruku i ne generira račune uopće. Ako se ipak žele generirati računi ponovno, potrebno je stare izlazne račune izbrisati.
Ova opcija je dostupna samo za korisnike enterprise verzije.
9.11.7 Pri radu sa evidencijom POS računa, napravljen je novi izvještaj - Artikli sa manjim prometom u odnosu na prošlu godinu.
Izvještaj je moguće filtrirati prema maloprodaji, grupi artikala, za jedan artikal ili opseg šifri artikala, period prodaje, kupca, mjesto, regiju i državu kupca, te proizvođača i dobavljača iz šifarnika artikala. Također je moguće definirati i kategorije artikala i kategorije kupaca.
  Pri radu sa evidencijom POS računa, napravljen je novi izvještaj - Artikli sa većim prometom u odnosu na prošlu godinu.
Izvještaj je moguće filtrirati prema maloprodaji, grupi artikala, za jedan artikal ili opseg šifri artikala, period prodaje, kupca, mjesto, regiju i državu kupca, te proizvođača i dobavljača iz šifarnika artikala. Također je moguće definirati i kategorije artikala i kategorije kupaca.
9.11.6 Prilikom rada sa POS računima ukoliko je uključena opcija zbrajanja količina za sve stavke sa istim šiframa artikala, unesene negativne količine se ne zbrajaju (odnosno ne umanjuju se već unesene količine), nego se unose onako kako su upisane.
Ovo je ostavljeno radi kontrole koliko je stavki uneseno u negativnim količinama.
9.11.5 Prilikom rada sa POS računima ukoliko je uključena opcija zbrajanja količina za sve stavke sa istim šiframa artikala, ukoliko se nulira količina po stavci (prvo se unese pozitivna količina, a potom se unese ista negativna količina), stavka se izbriše. Do sada je stavka ostajala sa količinom nula i nije se mogao proknjižiti račun, dok se stavka ručno ne izbriše.
9.11.3 Prilikom postavljanju filtra za POS račune - dnevne i u evidenciji, te otpremnice bez poreza (u veleprodaju) u glavnom meniju dodane su opcije kojima se može vrlo jednostavno postaviti opseg datuma računa po kojem se pretražuje u željeni mjesec - 1 - 12. Pritiskom na određeni meni npr. 3, program postavi za opseg datuma od 01.03. do 31.03. tekuće radne godine.
Namjena ove opcije je da se štedi vrijeme i povećava produktivnost operatera, tj. ubrzava rad i smanjuje manuelni unos podataka za opseg datuma.
Ova opcija vrijedi samo za firme u održavanju i korisnike enterprise verzije.
9.11.2 Završena opcija rada sa knjigom prihoda i rashoda za Distrikt Brčko.
Rad sa knjigom se pokreće iz glavnog menija Dokumenti iz podopcije Knjige i Knjiga - Prihoda i Rashoda za DB. Način rada je identičan kao i sa svim knjigama (npr. knjiga prihoda i rashoda).

Dodane su opcije generiranja stavki ove knjige i to: Generiranje prihoda iz DGP vrste KIF-a, Generiranje prihoda iz uplata iz KIF-a, Generiranje rashoda - gotovine iz KUF-a (za dobavljača), Generiranje rashoda - žiralno iz KUF-a (isklj. dobavljača), Generiranje rashoda - gotovine iz int.otpremnica MAT i Generiranje rashoda - gotovine iz int.otpremnica POS što je odrađeno po narudžbi za jednu firmu.
9.11.1 U parametrima fiskalizacije u glavnom meniju su sve opcije grupirane u jednu glavnu opciju - Akcija radi lakšeg snalaženja i daljnjih proširenja.
9.10.6 U parametrima fiskalizacije u glavnom meniju dodana je nova opcija Uporedi artikle u FP i šifarniku i prikaži različite kojom je moguće uporediti uprogramirane artikle i podatke u šifarniku artikala, a prikažu se svi artikli sa različitim fiskalnim nazivima.
Ova opcija će se još ažurirati - usklađivati.
9.10.5 U parametrima fiskalizacije u glavnom meniju dodana je nova opcija Brisanje svih artikala kojom je moguće obrisati odjednom sve artikle u fiskalnom printeru. Ova opcija radi samo sa programom Flink hp - najnovijom verzijom programa za komunikaciju fiskalnog printera i nadređenog računala.
Brisanje je potrebno potvrditi, a moguće ga je uraditi samo po urađenom Z izvještaju, a prije početka prodaje. Ukoliko je počela prodaja, ovu opciju brisanja svih artikala neće biti moguće odraditi.
9.10.4 U retku podataka zaglavlja nivelacija sada se prikazuje ukupna stara vrijednost prije nivelacije i ukupna nova vrijednost poslije nivelacije za sve proknjižene, a nestornirane stavke za svaku nivelaciju pojedinačno.
Ovo je korisno ako se želi saznati kolika je ukupna vrijednost nivelirana prije i poslije nivelacije.
9.10.3 Usljed potreba za ispravljanjem grešaka u fiskalizaciji računa (zbog raznih razloga), ponekada je potrebno napraviti dodatni fiskalni račun (povećanje vrijednosti kontrolne trake u fiskalnom printeru) ili reklamirani fiskalni račun (smanjenje vrijednosti kontrolne trake u fiskalnom printeru), ali bez knjiženja, tj. smanjenja ili povećanja vrijednosti na stanju u maloprodaji.
Rješenje je da se napravi račun (sa pozitivnim ili negativnim iznosom) i fiskalizira, ali bez knjiženja.
Zato su napravljene opcije fiskaliziranja računa sa neproknjiženim stavkama. Znači, prvo je potrebno točno uočiti greške u fiskalizaciji, te napraviti račun sa stavkama za korekcije, ali ga ne proknjižiti. Potom se pokrene opcija Fiskaliziranje neproknjiženog računa radi usklađenja kontr.traka u meniju Ispis pri radu sa zaglavljima računa ili opciju Fiskalizacija neproknjiženih iz glavnog menija pri radu sa stavkama računa. Ukoliko postoje neproknjižene stavke, program će još jednom pitati za potvrdu fiskaliziranja ovakvog neproknjiženog računa, koji u stvari služi za korekciju kontrolnih traka.
Ako se potvrdi fiskalizacija, račun će se fiskalizirati (ako je sve u redu), te operater poslije ovoga može izbrisati stavke računa, ili ih ostaviti radi evidencije.
Ukoliko se radi o reklamiranom računu, program još traži broj reklamiranog računa, kao i u stvarnoj fiskalizaciji.
  Ukoliko se tijekom fiskalizacije računa desi problem da račun ostane otvoren radi npr. problema što neka od stavki računa ne može da se fiskalizira, da bi se nastavilo sa radom potrebno je zatvoriti račun koji ne može da se fiskalizira. To se postiže izborom opcije Zatvaranje fiskalnog računa iz opcije Postavke pri radu sa POS računima ili iste opcije iz menija Ispis pri radu sa zaglavljima računa, ili izborom opcije Zatvaranje fisk.rn. iz glavnog menija pri radu sa stavkama računa.
Kada se zatvori otvoreni fiskalni račun (greška pri fiskalizaciji), potrebno je riješiti problem zbog čega je došlo do greške u fiskalizaciji, te ponovno fiskalizirati račun gdje je bila greška i izvršiti potrebne korekcije ako je potrebno.
  Prilikom štampanja kontrolne trake za operatera, program obriše sva zaglavlja računa koji nemaju stavke. Ovim se postiže da se ne broje neproknjiženi računi bez stavki ili proknjiženi računi bez stavki.
9.10.2 Pri ispisu POS računa na mali POS printer, u zaglavlju se ispisuje PDV i ID broj u suženom formatu da mogu stati svi brojevi.
9.10.1 Ispravljena greška u ograničavanju unosa decimalne količine za određene jedinice mjere artikla kojom je ipak bilo moguće izdati količinu sa decimalnom vrijednošću iako je ta jedinica mjere bila zabranjena za djelimičnu prodaju (moglo se izdati količina za iznad 0.5 decimala).
Sada to radi ispravno.
9.9.2 Pri ispisu zbirnih kreditnih računa, omogućeno je da se unese broj prodavnice za koju se žele ispisivati računi, čime je omogućeno da se zbirni računi štampaju po prodavnicama, a ne samo zajedno kao do sada.
Ukoliko se ne unese broj prodavnice, računi se štampaju zbirno za sve prodavnice kao i do sada.
9.9.1 Pri radu sa receptima omogućen novi izvještaj: Ispis recepata po generiranim računima (+ gen.datoteke) - novi, Livno kojim je moguće dobiti modificirani izvještaj o receptima po generiranim računima za HB županiju tj. Livanjski kanton, prema novom propisu od Zavoda za zdravstveno osiguranje Livno.
Način rada je identičan kao i do sada, samo je kompletno promijenjen izgled generiranih izvještaja. 
  Pri radu sa receptima omogućen novi izvještaj: Rekapitulacija po lijekovima - novi, Livno kojim je moguće dobiti modificirani izvještaj sa rekapitulacijom lijekova izdanih po receptima po generiranim računima za HB županiju tj. Livanjski kanton, prema novom propisu od Zavoda za zdravstveno osiguranje Livno.
Način rada je identičan kao i do sada, samo je kompletno promijenjen izgled generiranih izvještaja. 
9.8.2 U izvještaju Ispis specifikacije potraživanja-recepata + spremanje u M i P.DBF datoteke dodana je nova opcija Ispis rekapitulacije specifikacije, kojom je moguće ispisati rekapitulaciju specifikacije lijekova po računima (zbirni prikaz po lijekovima).
Ova opcija vrijedi samo za ZE-DO kanton.
  Pri radu sa POS računima, za članove kluba koji imaju debitnu ili kreditnu karticu, program uvijek pita za način plaćanja računa. Do sada se preskakao upis načina plaćanja, te se upisivala vrsta 3 i 4 kao način plaćanja.
9.8.1 Pri kreiranju novih POS računa sada je moguće ograničiti unos decimalne količine za određene jedinice mjere artikla. Npr. ne želi se dozvoliti prodaja 2.3 kom artikala koji imaju jedinicu mjere 'kom', jer je za te artikle moguće unijeti samo cijele artikle u prodaji. Ovim se smanjuje mogućnost greške operatera pri unosu podataka.
Jedinice mjera koje se žele ograničiti da se prodaju u cijelosti, unose se upotrebom opcije Jedinice mjere artikala koje ne mogu imati decimala u količini - idu cijele u meniju Postavke, kako pri radu sa POS kasom, tako i pri radu sa POS otpremnicama-računima. Po izboru ove opcije pojavi se forma za unos jedinica mjere koje se prodaju u cijelosti, ali tako da format unosa ,jm1,jm2,... tj. jedinice mjere moraju biti unutar zareza. Primjer: ,kom,gajb,pak,
I na početku i na kraju svake jedinice mjere mora biti zarez, s tim što se ne trebaju unositi uzastopno dva zareza, ako ima više jed.mjera. Program ne dozvoljava pogrešan unos.
Unesena postavka je lokalnog karaktera za svako računalo.
  Prilikom pretraživanja (postavljanja filtra) za POS račune - iz evidencije - moguće je postaviti uvjet da se prikažu svi dokumenti koji imaju (sadrže) artikle određene grupe
Ova opcija je korisna kod nalaženja dokumenata gdje se vršila prodaja robe na artiklima određene grupe artikala.
  Prilikom pretraživanja (postavljanja filtra) za POS račune - dnevne - moguće je postaviti uvjet da se prikažu svi dokumenti koji imaju (sadrže) artikle određene grupe
Ova opcija je korisna kod nalaženja dokumenata gdje se vršila prodaja robe na artiklima određene grupe artikala.
  Prilikom pretraživanja (postavljanja filtra) za računi bez poreza - moguće je postaviti uvjet da se prikažu svi dokumenti koji imaju (sadrže) artikle određene grupe
Ova opcija je korisna kod nalaženja dokumenata gdje se vršila prodaja robe bez poreza na artiklima određene grupe artikala.
9.7.2 Prilikom izmjene recepata po računima (brisanje te ponovni upis) preko rada sa računima (ne preko POS kase) sada se ispravno unose iznosi participacije i marža za fond. Pošto ovo nije bilo u startu predviđeno za izmjenu recepata (nego stornirati ukupni račun, te napraviti novi račun sa receptima preko POS kase), sada je napravljeno da se to može ispravno raditi i preko rada sa računima u normalnom modu.
9.7.1 Novi izvještaj u receptima - Ispis recepata po generiranim računima (+ gen.datoteke) sa trenutnim šiframa kojim je moguće dobiti izvještaj o izdanim receptima i generirati datoteku za slanje fondu, ali prema trenutno unesenim šiframa lijekova za fond i za trenutnu dopunsku šifru.
Naime, program pamti koja je bila šifra lijeka i dopunska šifra lijeka prilikom prodaje i tako je do sada generirao izvještaj. Međutim, sada se pokazala potreba od strane fonda da se izmjene šifre lijekova i dopunske šifre, pa je potrebno ponovno poslati datoteku sa promjenama unazad. Za to služi ova opcija, tj. kada se izmjene šifre lijekova po novom pravilu, samo treba pokrenuti ovaj izvještaj i generirati datoteku, a u njemu će se uzimati u obzir samo trenutno unesene šifre lijekova i dop.šifre iz šifarnika artikala. Ostavljena je i stara standardna opcija.
  Renumeracija po datumu dokumenta u svim knjigama u POS maloprodaji, Ljekarni i POS restoranu sada ispravno radi.
  Ispravljena greška u izvještaju Rekapitulacija viška-manjka po artiklima iz verzije 9.6.6. gdje se nije filtriralo po opsegu šifri. Sada to radi ispravno.
9.6.6 Pri radu sa viška-manjka-popisa dodan je novi izvještaj: Rekapitulacija viška-manjka po artiklima kojim je moguće dobiti rekapitulaciju viškova-manjkova po materijalima-artikalima.
Filtriranje je moguće uraditi prema: maloprodaji, grupi, šifri artikla i opsegu šifri, godini knjiženja, opsegu datuma dokumenta, proizvođaču, dobavljaču i odjelu za artikl (iz šifarnika artikala-materijala), te kategorijama artikala.
U izvještaju se prikažu šifra, naziv i jed.mjere artikla, količina, iznos i pakiranje - količina i naziv paketa, te ukupna količina viškova i ukupna količina manjkova.
Prikazane podatke moguće je i ispisati. Podatke je također moguće eksportirati u MS Excel.
9.6.4-5 Ispravljena greška u izvještaju Kontrolna traka - po operaterima, za sve operatere..
  Pri radu sa stavkama viška-manjka-popisa ispravno se prikazuje iznos PDV-a u dnu stavki.
  Ispravljene greške u izvještajima o prometu po operaterima i načinima plaćanja.
9.6.3 Ubrzan način vraćanja podataka iz evidencije računa u dnevne račune.
  Ispravljena greška u izvještaju Promet po danu, operaterima i načinu plaćanja u dnevnim računima i evidenciji računa, koja je nastala uvođenjem operatera koji je mijenjao šifarnik artikala i komitenata.
9.6.2 U prijemnicama - kalkulacijama, u listi zaglavlja prijemnica prikazuje se naziv operatera koji je napravio najviše stavki prijemnice.
Također se to ime operatera prikazuje pri izmjeni podataka o zaglavlju prijemnica.
Omogućeno je i pretraživanje prijemnica prema operateru koji je radio stavke, tj. prikažu se sve prijemnice u kojima se nalaze stavke koje je taj operater radio.
  U šifarniku komitenata vodi se informacija koji operater je zadnji mijenjao šifru komitenta odnosno bilo koji podatak o komitentu. Ime operatera se mijenja i za bilo koju operaciju izmjene - ažuriranja podataka.
Prema imenu operatera je moguće i pretraživanje, a baza podataka se automatski prilagodi.
  U šifarniku artikala vodi se informacija koji operater je zadnji mijenjao šifru artikla odnosno bilo koji podatak o artiklu. Ime operatera se mijenja i za bilo koju operaciju izmjene - ažuriranja podataka.
Prema imenu operatera je moguće i pretraživanje, a baza podataka se automatski prilagodi.
9.6.1 Pri generiranju novog KUF-a preko urađene prijemnice, program pita da li se želi odmah obilježiti generirani KUF da je prebačen u financijsko knjigovodstvo, da bi se izbjeglo duplo generiranje podataka pri prijenosu u financije. Ukoliko se odgovori potvrdno, program će generirani KUF odmah obilježiti da je prebačen u financije, tako da se pri generiranju naloga za knjiženje promjena iz KUF-a u financije, ovaj generirani KUF neće pojavljivati.
Ovo je korisno za firme koje prebaciju prijemnice iz POS maloprodaje. u financije pa se generiraju i zapisi za dobavljača odnosno KUF, a ostale promjene iz KUF-a se generiraju zasebno. U tom slučaju bi se desilo da se duplo generiraju iznosi prema dobavljaču i ulazni porez.
  Ubrzan ispis šifarnika artikala kada su podaci prikazani prema novom načinu.
9.5.2 Polje za broj recepta povećano na maksimalno 21 znak. Potrebno za neka područja.
Izmjenjeni svi izvještaji na koje je uticala ova izmjena.
Izmjenjena i opcija za generiranje datoteka o receptima fondu.
9.5.1 U izvještaju Poređenje spremljenih stanja maloprodaja do 22 datoteke dodana nova opcija Ne uzimati u obzir cijene (nulirati cijene) kojom je moguće definirati da se prilikom poređenja stanja na različitim maloprodajama ne uzimaju u obzir cijene po pojedinoj maloprodaji, nego se cijene nuliraju, čime se postiže da se lakše uporede stanja na maloprodajama.
Ova opcija je posebno pogodna ako se porede stanja u maloprodajama i veleprodajama, da bi se dobilo ukupno stanje.
9.4.5 Napravljena podrška za novi način rada u SBK - naplata naknade za izdavanje lijeka po receptu, umjesto propisane marže.
Operateri moraju nulirati zadanu maržu prema Zavodu i unijeti Vrijednost boda za izdavanje recepta na 1.624 u konfiguraciji POS programa za ljekarne.
Napravljena je i nova opcija ispisa računa za Zavod SBK prema novom Ugovoru i načinu obračuna naknade za izdavanje recepata. Opcija se naziva Ispis generiranih računa fondu za SBK - novi je dodana u meniju Ispis/Izvještaji/Rn. Način rada je isti kao i do sada.
Ostavljena je i stara opcija ispisa računa, kako zbog prelaza na novi način obračuna, tako i zbog ponovnog ispisa starih računa.
9.4.4 Podrška programabilnoj tastaturi. Upute će biti napisane kasnije.
9.4.3 Pri radu sa prijemnicama - kalkulacijama dodana je nova opcija Ažuriraj ulaznu (nabavnu) cijenu na MPC cijenu bez poreza u opciju glavnog menija Ažuriranje MPC/NC kojom se omogućeno je da se generiraju nabavne cijene u kalkulaciji na osnovu unesenih MPC cijena, na taj način da se samo MPC cijena umanji za porez.
Ova opcija utiće samo na neproknjižene stavke.
9.4.2 Moguće elektronski voditi knjige:
  • Knjiga - Evidencija Potraživanja i Obveza za FBIH
  • Knjiga - Prihoda i Rashoda za FBIH (od 2009)
  • Knjiga - Prometa za FBIH
  • Knjiga - Popisna lista dugotrajne imovine za FBIH
  • Knjiga - Evidencija Potraživanja i Obveza za RS
  • Knjiga - Prihoda za RS
  • Knjiga - Rashoda za RS
  • Knjiga - Prometa za RS
  • Knjiga - Popisna lista dugotrajne imovine za RS

Način rada je isti kao i za ostale knjige (npr. knjiga prihoda i rashoda).
Rad sa knjigama se pokreće iz opcije Dokumenti glavnog menija i izborom opcije Knjige i odgovarajuće opcije za vrstu knjige. 

9.4.1 Pri prodaji artikala omogućena je upotreba parametra 'Može u minus na stanju' koji se unosi u šifarniku artikala za svaku šifru, a omogućuje da se pojedini artikal prodaje iako za njega nema stanja na skladištu (nije zadužen kalkulacijom).
Ova mogućnost je posebno važna za firme koji prodaju npr. kruh, novine i sl. artikle za koje se račun dobije na kraju nekog obračunskog perioda, pa se ni kalkulacija ne može uraditi unaprijed.
Znači, pojedini artikli mogu ići u minus iako cjelokupna maloprodaja ne može ići u minus na stanju.
  U izvještaju Poređenje stanja dvije maloprodaje omogućeno je filtriranje artikala prema šifri dobavljača, proizvođača i odjela unesenim u šifarniku artikala.
  U izvještaju Poređenje stanja dvije maloprodaje sa cijenama omogućeno je filtriranje artikala prema šifri dobavljača, proizvođača i odjela unesenim u šifarniku artikala.
  U izvještaju Poređenje stanja dvije maloprodaje (sa snimljenim stanjem na disku) omogućeno je filtriranje artikala prema šifri dobavljača, proizvođača i odjela unesenim u šifarniku artikala.
  U izvještaju Poređenje stanja dvije maloprodaje sa cijenama (sa snimljenim stanjem na disku) omogućeno je filtriranje artikala prema šifri dobavljača, proizvođača i odjela unesenim u šifarniku artikala.
  Ispravljena greška pri radu sa šifarnikom članova kluba potrošača koja se ogledala u tome da se brisala šifra firme u kojoj se nalazi član kluba pri izmjeni podataka, ukoliko se nije ušlo u polje unosa šifre.
9.3.5 U šifarniku artikala dodano novo polje Fiskalni PLU broj, koje služi kao zamjena za šifru artikla u fiskalizaciji tj. programiranju i prodaji artikala sa fiskalnim printerom. Baza podataka o artiklima se automatski prilagodi i za sve fiskalne PLU brojeve se postavi nula. Moguće je i pretraživanje šifarnika artikala prema FiskPLU broju.

U parametrima za fiskalizaciju dodane su nove opcije:

Koristiti Fiskalne PLU brojeve iz šifarnika artikala umjesto šifri artikala pri programiranju i prodaji - ovom opcijom je moguće uključiti da se u programiranju fiskalnog printera koriste interno generirani fiskalni PLU brojevi iz šifarnika artikala umjesto šifre artikla. Naime, kada korisnik upotrebljava barkodove za šifre artikla, moguće je da se ne mogu uprogramirati artikli u fiskalni printer, jer FLink javlja grešku da je prevelik broj. U tom slučaju je potrebno koristiti ove interno generirane PLU brojeve u šifarniku artikala.
PLU brojeve nije moguće unositi pojedinačno, nego se automatski unose i generiraju po potrebi, tako da korisnik ne mora brinuti o njima.
Operater može koristiti opcije za automatsko generiranje PLU brojeva za sve one artikle za koje nije unesen, tj. gdje je PLU broj nula. Isto tako se može iskoristiti opcija za ponovno generiranje PLU brojeva za sve artikle. Ovo je objašnjeno u nastavku ovih uputa.

Generiraj sve fisk.PLU brojeve gdje je PLU broj nula - ovu opciju korisnik može upotrijebiti da generira PLU brojeve za sve artikli za koje on nije upisan tj. postaljen je na nulu. Program pronađe najveći PLU broj i onda za sve artikle sa PLU brojem nula postavi redom slijedeće PLU brojeve.

Ponovno generiraj sve fiskalne PLU brojeve - Ova opcija ponovno generira PLU brojeve ali za sve artikle, tako da krene o PLU broja 1 i onda respektivno renumerira PLU brojeve za artikle složene po šifri artikla. Ovu opciju se mora uraditi kada se zbog nekog razloga (prijenosa podataka ili sl.) pojavila dva ili više artikala sa istim PLU brojem. Kada se odradi ova opcija potrebno je napraviti Z izvještaj, obrisati sve artikle i ponovno uprogramirati artikle u fiskalni printer. Zato treba biti pažljiv pri korištenju ove opcije i koristiti je samo kada je neophodno i prije uprogramiranja artikala.

  U šifarniku artikala za maloprodajnu cijenu je postavljeno da se može unijeti do 3 decimale.
  U opciji ažuriranja MPC cijene na osnovu unesene veleprodajne cijene za neki procenat, program pita za broj decimala na koju se zaokružuje MPC. Moguće je unijeti od 0 do 3 decimalna mjesta. Ova opcija može biti korisna kako firmama kojima je potrebna MPC cijena na 3 decimale, tako i firmama koje žele zaokružiti MPC na 1 decimalu, znači na 10,20 .. feninga, kao i na nivou jedne KM.
9.3.4 Izmjenjen ispis internih otpremnica i povrata robe dobavljaču - pomjerena količina i ubačeno osjenčenje ispod količine..
9.3.3 Pri ispisu internih otpremnica ispisuje se i barcode za svaku stavku artikla, ukoliko je unesen u šifarniku artikala.
  U opciji Stanje u maloprodajama na više lokacija omogućeno je da se prikazuje i stanje u veleprodaji na zadanoj lokaciji, tako da korisnik ne mora imati dodatnu licencu za veleprodaju, odnosno maloprodaju da bi vidio samo stanje na tim lokacijama, tako da ova opcija postaje Stanje u veleprodajama/maloprodajama na više lokacija.
  U opciji Stanje u maloprodajama na više lokacija dodan je ukupan zbroj količine na vrhu prikazanih zapisa, tako da se može brže znati kolika je suma količina traženih artikala na svim lokacijama.
Više se ne prikazuju automatski raspoložive količine na lokalnom serveru/bazi, nego i lokalni server i bazu treba unijeti u listu servera/baza koji se žele prikazati. Ovo je napravljeno radi unificiranosti prikaza podataka.
9.3.2 Ispravljena greška koja se ogledala u tome da po kreiranju POS računa program nije pitao za način plaćanja, iako je bila uključena opcija za upis načina plaćanja.
Ova greška je nastala u verziji 9.2.4.
9.3.1 U meniju Stanje u maloprodaji napravljena novo opcija Stanje u maloprodajama na više lokacija kojom je moguće dobiti trenutno stanje za određeni artikal u više lokacija tj. servera i baza podataka.
Npr. udaljene lokacije firme su povezane na neki način tj. u stalnoj su vezi (preko interneta, ISDN-a ili sl.). Tada bi bilo dobro jednim potezom saznati stanje za neki određeni artikal u svim lokacijama, radi npr. optimiziranja zaliha ili npr. kupac traži određeni artikal, kojeg nemamo na tekućoj lokaciji.
Napravljene su sve opcije za unos naziva lokacije te pripadajućeg imena servera i baze podataka u kojima se želi saznati stanje (upis nove lokacije, izmjena i brisanje lokacije), kao i za unos šifre artikla i prikaz stanja artikala u svim unesenim lokacijama. Prikazane podatke je moguće eksportirati i u MS Excel.
Za ostale informacije o načinu rada sa ovom opcijom kontaktirajte Komp-ing podršku.
9.2.4 Stavke inventure sada je moguće importirati iz Microsoft Excela. Korištenjem opcije Stavke iz i podopcije iz Microsoft Excela moguće  je importirati podatke, a uvjet je da naziv tablice mora biti Sheet1. Prvi red u tablici moraju biti nazivi polja. Koriste se SifraMat, Količina, JedCijena i NabCijena. Polja mogu biti u bilo kojem redoslijedu, samo je bitno da se isto zovu u bazi podataka.
  Šifarnik artikala/materijala sada je moguće importirati iz Microsoft Excela. Korištenjem opcije Učitaj iz Excela pri radu sa šifarnikom artikala moguće  je importirati podatke. Potrebno je definirati ime Excel datoteke, a moguće je zadati naziv tablice (ponuđeno Sheet1). Prvi red u tablici moraju biti nazivi polja. Polja mogu biti u bilo kojem redoslijedu, samo je bitno da se isto zovu u bazi podataka. Kompletne nazive polja moguće je generirati iz ovog dijela programa.
9.2.3 U šifarniku članova kluba tj. članskoj kartici kluba potrošača omogućeno je da se definira vrsta kartice. Na raspolaganju su opcije:
0 - Potrošačka kartica (radi evidencije prometa i davanja popusta) - dosadašnji način rada kartica, koristi se radi evidencije potrošnje po članovima i/ili po radnicima, te davanja popusta kako članovima kluba potrošača.
1 - Debitna kartica (puni se i troši do unesenog iznosa) - ova vrsta je klasična debitna kartica, tj. za ovu katicu je potrebno prvo upisati tj. napuniti određeni iznos koji se onda prilikom prodaje prazni tj. smanjuje. Da bi se ova kartica koristila mora postojati neko debitno saldo na njoj. Informacije o punjenju kartice se evidentiraju, te je moguće uvijek dobiti informacije o punjenju, a kroz račune i informacije o pražnjenju kartice. Kada se plati ovom karticoma program obilježi plaćanje računa kao žiralno (šifra 3).
2 - Kreditna kartica (prodaje se do kreditnog limita)
- kreditna kartica koja se može koristiti kao sredstvo plaćanja do određenog kreditnog limita. Vodi se informacija o utrošenom kreditnom iznosu i kupac ne može preći zadani kreditni limit. Poslije se firmama sa kojima se sklopio ugovor o kreditiranju preko ovog tipa kartice mogu ispisati rekapitulacije utroška po članovima, da bi se npr. mogle obustaviti kroz plate. 

Za korištenje ovih novih vrsta kartica potrebno je unijeti PIN koji se traži od kupca da se unese prilikom pravljenja računa. PIN može imati do maksimalno 8 znakova, a preporučuje se 4 znaka i da budu brojevi radi jednostavnijeg unosa. Preporuka je koristiti USB numeričku tipkovnicu za unos PIN-a. Ovaj PIN je u stvari digitalni potpis kupca da je kupio robu. Ukoliko je vrsta kartice 1 ili 2 nije moguće nastaviti pravljenje računa dok se ne unese ispravan PIN po unosu člana kluba.

Pri radu sa računima nije moguće mijenjati račune (dodavati nove stavke, stornirati stavke i sl.) koji imaju unesenu debitnu ili kreditnu karticu, o čemu se izdaju odgovarajuće poruke.
Prilikom prodaje stalno se prikazuje preostali iznos na karticama. Ukoliko bi nova stavka računa prešla dozvoljeni limit program izdaje odgovarajuću poruku o tome i ne dozvoljava unos stavke računa.

Punjenje debitnih kartica radi se preko opcije Uplate na debitnu karticu pri radu sa članovima kluba ili preko iste opcije u meniju Šifarnici glavnog programa. Na raspolaganju su sve opcije rada kao i sa šifarnikom, s tim što nije moguće mijenjati zapis o unosu debitnog iznosa, nego ga samo unijeti i obrisati. Kada se unese ili obriše neki zapis o unosu debitnog iznosa na kartici, ta informacija se zapiše u evidencije promjena i unese na karticu, tj. zbroji sa trenutnim debitnim saldom na kartici. Podatke je moguće pretraživati (postavljati filter) prema šifri člana, opsegu datuma unosa debitnog iznosa, iznosu i šifri firmi u kojoj je zaposlen član kluba tj. kartice. Prikazane podatke je moguće ispisati, a podaci su grupirani prema šifri firme člana. Ovim je moguće vrlo lako dobiti sve informacije o punjenju debitnih kartica. Za jednog člana je moguće unijeti samo jedno punjenje debitnog iznosa za jedan dan. Ovo je napravljeno radi sigurnosti tj. smanjenja mogućnosti greške.
Prava za unosima debitnih uplata su identična onim za rad sa članovima kluba.

Unos novih članova kluba i uplate na debitne kartice je moguće importirati i iz Microsoft Excel-a. Koristeći opciju Import iz Excela moguće je unijeti kako nove članove, tako i debitne iznose za njih. Debitni iznosi se unose samo za vrstu kartice 1. Također se uneseni debitni iznosi evidentiraju i karticama promjena debitnih iznosa.
Upute za način rada sa importiranjem podataka se nalaze na formi za unos podataka. Potrebno je definirati ime Excel tablice koja sadrži podatke o članovima kluba, te ime radne tablice. Prvi red tablice moraju biti nazivi polja. Redoslijed unosa polja nije važan, samo je bitno da se isto zovu kao i u bazi podataka. Za kompletnu listu polja moguće je upotrijebiti opciju generiranja prazne Excel tablice sa nazivima polja. Ukoliko se unose novi članovi u tabeli moraju biti minimalno polja SifClana, ImeKomit1 - tj. šifra i naziv člana. Ova opcija može koristiti i za ažuriranje prije unesenih podataka npr. izmjena naziva članova i pin-ova.
Ukoliko se odmah žele upisati i debitni iznos, potrebno je upisati dva polja - SifClana i DebitSaldo, te PIN ukoliko se do tada nije unio. Debitni iznos se može unositi samo za kartice vrste 1.

9.2.2 Pri radu sa šifarnikom artikala u opciji Ažuriranje fiskalnih naziva artikala omogućeno je da se eksportiraju u Excel podaci o artiklima koji imaju duži naziv artikla od 32 znaka i artikli koji imaju zadani niz znakova u nazivu radi lakšeg snalaženja i zadavanja podataka koji se mijenjaju. Ovim se uveliko ubrzava rad sa ažuriranjem fiskalnih naziva artikala.
9.2.1 Pri ispisu POS računa, kada je uključena fiskalizacija i kada je uključena opcija da je priključena ladica za novac u lokalnim postavkama, šalje se komanda fiskalnom printeru za otvaranje ladice.
  Pri radu sa POS računima omogućeno da se otvara ladica pritiskom na tipku F3.
9.1.7 Pri radu sa stavkama računa omogućeno je da se pri unosu nove stavke računa zbroji nova unesena količina sa količinom u nekoj staroj stavci sa istim podacima tj. istom šifrom, cijenom, rabatom, konačnom cijenom i ostalim podacima ukoliko takva postoji. Ukoliko je bilo koji od ovih podataka različit, unese se nova stavka kao i do sada.
Ovu opciju zbrajanja količina za iste stavke je moguće isključiti/uključiti upotrebom opcije Ne zbrajaj količine za nove stavke i iste artikle i ost.podatke u meniju Postavke pri unosu stavke. Osnovna postavka ove opcije je uključeno, tj. da se ne zbrajaju količine za iste stavke.
  Pri radu sa POS kasom tj. unosom nove stavke računa omogućeno je da se pri unosu nove stavke računa zbroji nova unesena količina sa količinom u nekoj staroj stavci sa istim podacima tj. istom šifrom, cijenom, rabatom, konačnom cijenom i ostalim podacima ukoliko takva postoji. Ukoliko je bilo koji od ovih podataka različit, unese se nova stavka kao i do sada.
Ovu opciju zbrajanja količina za iste stavke je moguće isključiti/uključiti upotrebom opcije Ne zbrajaj količine za nove stavke i iste artikle i ost.podatke u meniju Postavke pri unosu stavke. Osnovna postavka ove opcije je uključeno, tj. da se ne zbrajaju količine za iste stavke.
  U izvještaju Poređenje spremljenih stanja maloprodaja do 22 datoteke dodana je nova opcija U Excel koji imaju stanja na više od 1 malopr. kojom je moguće prebaciti u Excel samo zapise o artiklima koji imajus stanje u više od jedne maloprodaje. 
9.1.6 Ispravljena greška koja se dešavala prilikom pokretanja opcije Izmjeni sve duple nazive (dodaj 1,2,...) u parametrima fiskalizacije.
U opciji Uklanjanja zabranjenih znakova iz fisk.naziva artikla, svi dupli i višestruki razmaci u fiskalnim nazivima se pretvaraju u jedan razmak.
  Pri ispisu popisnih lista na vrhu se više ne prikazuju ukupne sume.
9.1.5 U evidenciji računa omogućeno da se za račune mogu upisivati/mijenjati šifra kupca, dodatni opis kupca i narudžbu tj. vrijeme računa.
Ovo je posebno korisna opcija kod firmi koji daju dosta računa kroz gotovinu, pa je naknadno potrebno ispisati račune ili napraviti rekapitulaciju, a nije se u startu unijela šifra kupca.
9.1.4 Kada je uključena fiskalizacija ispisuje se pozdravna poruka na displeju sa nazivom firme i tekstom 'Dobro došli'.
Ovu opciju je moguće isključiti u parametrima fiskalizacije.
9.1.3 Omogućen rad sa dokumentima kada je uključena fiskalizacija, ali nije startan FLink, nego se samo provjerava kada treba račun fiskalizirati.
9.1.2 Kada je uključena fiskalizacija program sada dozvoljava rad sa dokumentima bez startanog Flinka, osim za kreiranje računa.
9.1.1 Nova verzija 9.
   
8.11.3 Prilikom generiranja stavki viška-manjka-popisa ispravljena greška koja se pojavljivala ukoliko nema nabavne cijene na stanju.
8.11.2 Novi izvještaj - Lista lijekova na recept (ima dopunsku šifru lijeka) kojim je moguće dobiti listu lijekova koje je moguće propisati na "široki recept". Izvještaj se pokreće iz opcije "Stanje u maloprodaji" glavnog menija.
Ovim izvještajem se prikazuju svi artikli koji imaju unesenu dopunsku šifru lijeka. Podatke je moguće filtrirati prema grupi artikala, opsegu šifri, proizvođaču i dobavljaču iz šifarnika i dr.
Kada se podaci prikažu moguće ih je eksportirati u Excel i ispisati na više načina: Ispis bez grupa sa cijenama, ispis bez grupa i bez cijena, te ispisati ih grupirane po grupama artikala sa i bez cijena.
  Prilikom unosa recepata i ako se unesu podaci o osiguraniku, program prenese njegove podatke u račun, tako da se na računu ispiše naziv osiguranika kome su izdati lijekovi i njegov JMBG.
Ovo je priprema za porez na dohodak u novoj godini.
Ako je potrebno da se za određenog korisnika ispišu računi sa njegovim podacima, potrebno je odvojiti račune samo za njega. Naime, program uvijek zamjeni zadnje unesene podatke o osiguraniku u računu.
8.11.1 Znak , (zarez) se pretvara u . (točku) prilikom slanja fiskalnog naziva fiskalnom printeru.
Zato se ne preporučuje korištenje zareza u fiskalnom nazivu.
8.10.8 Koristeći opciju Ažuriranje fiskalnih naziva artikala u opciji glavnog menija Ažuriranje/poređenje, u šifarniku artikala omogućeno ažuriranje fiskalnog naziva tako da se dio naziva artikla zamijeni sa npr. kraćim nazivom i onda se zajedno sa ostalim tekstom unese u fiskalni naziv.
Moguće je saznati koliko ima artikala sa nazivom artikla dužim od 32 znaka, koliko ima artikala sa nekim unesenim tekstom, te koliko bi bilo šifri ako se neki tekst unutar naziva artikla zamijeni sa kraćim tekstom i onda prenese u fiskalni naziv zajedno sa ostatkom naziva i taj novi fiskalni naziv bude duži od 32 znaka. Moguće je uključiti da se u novi fiskalni naziv unese i kataloški broj artikla. Da bi se poslije popravili podaci o fisk.nazivu koji su morali biti skraćeni, ove podatke je moguće eksportiratu u Excel.
Kad se sve ovo uvrdi, moguće je ažurirati fiskalne nazive u šifarniku artikala.
Npr. Ukoliko korisnik ima puno artikala sa dugim nazivima npr. SPOLJNA GUMA ZIMSKA TIGAR UNIQUE i onda iza toga veličinu gume npr. 220x14x.. i ima više tipova, program je automatski za sve ove tipove postavio za fiskalni naziv iste nazive tj. prvih 32 znaka, što predstavlja veliki problem. Upotrebom ove opcije program pomaže da se generiraju novi fiskalni nazivi tako da se skrati početni naziv na npr. SP.GUMA ZIM.TIGAR UNIQ. i poslije toga bi program dodao ostatak naziva artikla u fisk.naziv.
  Ispravljene greške što se neki dokumenti nisu mogli knjižiti i stornirati iz rada sa dokumentima nastale u verziji 8.10.4.
8.10.7 Ukoliko je uključena fiskalizacija omogućen je unos broja reklamiranog broja računa ukoliko se unesu sve količine u stavkama računa u negativnom iznosu tj. ispis reklamiranog računa. Pogledati opis u fiskalizaciji.
Napravljena neka poboljšanja u modulu fiskalizacije.
8.10.5 U uprogramiranju artikala u fiskalni printer, ukoliko postoji znak , u naziva artikla, program ga konvertira u razmak, jer u suprotnom, nije moguće uprogramirati artikle.
8.10.4 Ukoliko je uključena opcija fiskalizacije (definiran fiskalni printer) u konfiguraciji programa u meniju Postavke pri radu sa POS kasom i u meniju Postavke pri radu sa dokumentima dnevnih POS računa, dodana je nova opcija Parametri fiskalizacije sa kojom je moguće postaviti osnovne parametre za fiskalizaciju i izvršiti programiranje artikala u fiskalnom printeru.
Kompletan opis funkcija pogledajte ovdje.
Ova opcija sada treba samo za RS.
8.10.3 U ispisu predračuna omogućeno da se isključi/uključi prikaz zaglavlja dokumenta na ostalim stranicama osim prve, posebno radi uštede papira.
Do sada je postojala opcija uključenja/isključenja prikaza zaglavlja na stranicama osim prve u meniju Postavke, ali je ona vrijedila samo za račune u A4 formatu i račune bez poreza.
8.10.2 U konfiguraciji POS programa dodana je nova stranica Fiskalizacija u kojoj je moguće uključiti/isključiti modus rada programa u fiskalnom sustavu - tj. da je kasa fiskalizirana.
Za sada su moguće dvije opcije:
0 - kasa nije fiskalizirana ili nema fiskalizacije - ova opcija vrijedi za sva područja osim RS-a
1 - Republika Srpska, FP PROFESSIONAL MIKROELEKTRONIKA - izborom ove opcije uključuje se fiskalizacija i definira se da je fiskalni printer PROFESSIONAL od firme MIKROELEKTRONIKA. Kada se uključi ova opcija, onda se uključi i opcija Parametri fiskalizacije te je potrebno definirati parametre i uprogramirati artikle u fiskalni printer.
Ova opcija sada treba samo za RS.
8.10.1 U šifarniku artikala moguće unijeti fiskalni naziv artikla. Ovaj naziv artikla mora biti jedinstven (tj. nijedna druga šifra artikla ne smije imati isti naziv). Fiskalni naziv artikla se koristi za programiranje fiskalnog printera i pri ispisu računa na fiskalnom printeru.
Jedinstvenost šifre se provjerava pri unosu artikala u fiskalni printer, pa ako ima više šifri na stanju sa istim nazivom ne dozvoljava se dalji rad.
Pri unosu ovog podatka u šifarniku artikala također se provjerava jedinstvenost fiskalnog naziva, ali program dozvoli dalji rad i spremanje podataka da bi se možda neka druga šifra izmjenila.
Koristeći opciju Ne prikazivati unos fiskalnog naziva u meniju Postavke moguće je isključiti mogućnost unosa fiskalnog naziva artikla.
Ova opcija sada treba samo za RS.
  U šifarniku artikala moguće filtrirati artikle koji imaju duple fiskalne nazive, da bi se mogli ovi podaci izmjeniti.
Potrebno je uključiti kvadratić uz opciju Dupli fisk.nazivi koji se nalazi ispod dijela za unos fiskalnog naziva.
Napomena: Pretraživanje može biti dosta usporeno kada se uključi ova opcija. Možda je bolje je koristiti druge načine npr. prvo postaviti filter za duple fiskalne naziv, potom exportirati podatke u excel, te onda filtrirati po duplim nazivima i mijenjati podatke u šifarniku.
  U šifarniku poreza moguće unijeti fiskalnu oznaku poreza (A, E. J, K). Ova oznaka se koristi za fiskalnu oznaku poreza pri ispisu računa na fiskalnom printeru.
A - oznaka koju koriste neobveznici PDV-a, E - opća stopa PDV-a 17%, J - posebna stopa PDV-a, K - artikli oslobođeni PDV-a.
Ova opcija sada vrijedi samo za RS.
  U šifarniku načina plaćanja moguće unijeti fiskalnu oznaku vrste plaćanja (0,1,2,3). Ova oznaka se koristi za fiskalnu oznaku načina plaćanja pri ispisu računa na fiskalnom printeru.
Ova opcija sada vrijedi samo za RS.
  Za POS Restoran ispravljena greška koja je javljala da operater nema pravo rada sa šifarnikom članova iako su prava bila postavljena.
8.9.4 Ispravljena greška u generiranju stavki nivelacije kada se niveliraju sve stavke na stanju na upisane MPC.
8.9.2 Unaprijeđenja i ispravke grešaka u prijavi za rad sa više firmi.
8.9.1 Pri prebacivanju unesenih podataka prijemnice/kalkulacije u KUF, omogućen je unos i imena servera i baze podataka u kojima se nalaze podaci o KUF-u.
Znači, sada korisnik koji podatke o KUF-u drži na odvojenim serverima/bazama u odnosu na maloprodaju, može koristiti opciju generiranja KUF-a na osnovu unesenih podataka u prijemnicama-kalkulacijama.
8.7.2 U prijemnicama je napravljen novi izvještaj Rekapitulacija prijema po artiklima, gdje je moguće dobiti rekapitulaciju zaduženja tj. količine, nabavne vrijednosti, zavisnih troškova 1 - 4, marže i maloprodajne vrijednosti po artiklima. Filtriranje je moguće prema broju maloprodaje i opsegu datuma prijemnice, opsegu šifri artikala i dobavljaču.
Izvještaj je moguće i ispisati u prikladnoj formi.
8.7.1 U evidenciji računa napravljen je novi izvještaj Rekapitulacija računa po firmama i članovima kluba, gdje je moguće dobiti rekapitulaciju kupovine po članovima, ali grupiran po firmama u kojima ti članovi rade (gdje je zaposlen, ovaj podataka se unosi u šifranik članova kluba potrošača), a filtriranje je moguće prema broju maloprodaje i opsegu datuma, te da li su članovi kluba radnici poduzeća. 
Ispis je grupiran prema firmama i sumiran prema iznosu računa i broju izdatih računa.
  U dnevnim računima napravljen je novi izvještaj Rekapitulacija računa po firmama i članovima kluba, gdje je moguće dobiti rekapitulaciju kupovine po članovima, ali grupiran po firmama u kojima ti članovi rade (gdje je zaposlen, ovaj podataka se unosi u šifranik članova kluba potrošača), a filtriranje je moguće prema broju maloprodaje i opsegu datuma, te da li su članovi kluba radnici poduzeća. 
Ispis je grupiran prema firmama i sumiran prema iznosu računa i broju izdatih računa.
  U šifaniku artikala prilikom izmjene i brisanja barkodova (pri unosu više barkodova za jedan artikal) ažurira se i datum promjene šifre artikla. Do sada se nije ažurirao tako da se prilikom pretraživanja promjenjenih šifri nisu te šifre prikazivale.
8.6.3 U izvještaju Lager lista, sve Popisne liste, Lager lista na dan sada se prikazuje i uneseni kataloški broj u šifarniku artikala za zadanu šifru. Također je izmjenjen i ispis izvještaja i izvještaja bez grupa tako da se u novom redu prikazuje kataloški broj. Ukoliko nekim operaterima ne odgovara da se kataloški broj ispisuje, ispis kataloškog broja je moguće isključiti isključenjem opcije Ispis kataloškog broja u meniju Postavke.
  U šifarniku članova kluba potrošača omogućena nova opcija Ažuriraj datum članarine sa kojom se može postaviti novi datum važenja članarine u klubu za sve trenutno prikazane članove kluba (za trenutno postavljeni filter).
Ova opcija je npr. korisna za sve firme koji ne naplaćuju članarinu, pa je samo potrebno produžiti članarinu za sve članove.Također se može postaviti filter za sve radnike u firmi te za njih produžiti članarinu i sl.
  U šifarniku artikala pri pretraživanju prema barkodu, program uzima u obzir i barkodove unesene u listi barkodova kada se unosi više barkodova za isti artikal.
Isto vriijedi i kada se unese samo dio barkoda po kojemu se pretražuje (koristeći %).
Do sada program nije uzimao u obzir barkodove iz tabele kada ima više barkodova po jednoj šifri.
  U šifarniku artikala pri unosu barkoda, program provjerava da li taj barkod postoji i u listi barkodova kada se unosi više barkodova za isti artikal, te ako ima upozori o tome i ne dozvoljava unos.
Do sada program ovdje nije provjeravao barkodove iz tabele kada ima više barkodova po jednoj šifri te je mogla nastupiti greška pri unosu.
8.6.2 Pri radu sa POS računima dodana je mogućnost unosa trgovačkog putnika za svaki račun. Napravljene su potrebne izmjene za oba načina unosa novih POS računa (POS kasa i putem POS računa).
Ova opcija je korisna ako se npr. žele voditi informacije o tome tko je i što prodao koji trgovački putnik, kako radi analize prodaje tako i radi obračuna provizije (prema stopama provizije unesenim u šifarnik artikala).
Moguće je i pretraživanje prema trg.putniku kako u dnevnim računima, tako i u evidenciji računa.
Obračun provizije se može dobiti posebnim izvještajem kako je dole opisano.
  Pri radu sa POS računima dnevnim i u evidenciji dodan je novi izvještaj: Rekapitulacija provizije po trgovačkim putnicima. Filtriranje je moguće uraditi prema: skladištu, grupi, šifri artikla i opsegu šifri, godini knjiženja, opsegu datuma dokumenta, mjestu, regiji i državi kupca, šifri kupca, proizvođaču i dobavljaču za artikl, opisu otpremnice i mjestu troška, krovnoj organizaciji kupca, opsegu kataloških brojeva i trgovačkom putniku. Filtriranje je moguće i za kategorije artikala i kategorije kupaca, kao i operatere koji su napravili otpremnicu.
Po postavljanju filtra, prikažu se šifra i naziv trg.putnika, rekapitulirani količina, prodajni iznos, provizija u %, te iznos provizije. Izvještaj je moguće ispisati i na printer
.
  U šifarniku artikala dodana dva nova polja: Provizija trgovačkom putnika u veleprodaji i Provizija trgovačkom putnika u maloprodaji. Ova polja se unose na stranici Dekl./datumi/popusti pri unosu/izmjeni podatka o šifri artikala.
Podaci se prikazuje i u listi svih podataka o šiframa, tako da se može exportirati u Excel.
Moguće je i pretraživanje po ovim podacima.
Baza podataka se automatski prilagodi.
Ovi podaci služe za obračun provizije trgovačkim putnicima ili osobama koji su prodali artikle, kako u maloprodaji tako i u veleprodaji.
  U radu sa šifarnikom materijala/artikala dodana je opcija automatskog unosa (mijenjanja) provizije u veleprodaji i maloprodaji za opseg šifri artikala, uz određenu dužinu šifre (broj znakova), za određenu grupu artikala, tarifni broj PP, te da artikal počinje ili da sadrži neki određeni skup znakova. Ova opcija je smještena u opciji glavnog menija Ažuriranje/poređenje i nosi naziv Provizija trg.putnicima u veleprodaji i Ažuriranje Provizija trg.putnicima u maloprodaji.
Moguće je zadati opseg od - do šifre artikla za koje se definira odjel artikala, ograničiti na samo određenu dužinu šifre artikla, te definirati koji tekst mora biti na početku ili da se nalazi u nazivu artikla. Također je moguće postaviti i grupu artikala i tarifni broj za koju se mijenja provizija.
Na kraju se unosi stopa nove provizije koja će se postaviti na pretražene podatke.
Kada se izabere ova opcija, program prvo pita da li se želi izvršiti ova opcija uz istovremeni prikaz broja šifri koje će se zamijeniti. Operater mora biti pažljiv pri potvrdi jer će biti puno teže vratiti podatke na stare. Trebalo bi prije provjeriti koliko se broj šifri očekuje za izmenju, pa ako program prikaže preveliki broj, još jednom provjeriti.
Ovu opciju mogu raditi samo operateri koji imaju pravo mijenjati podatke (za enterprise verziju). 
8.6.1 Pri ispisu barkodova dodana nova opcija u ispisu: Za police 70x35, samo MPC, bez barkoda kojom je moguće ispisati samo naljepnice/etiketa koje se stavljaju ispod artikla na policama bez prikaza barkoda, sa uvećanom cijenom i prikazanim iznosom u feninzima iznad cijelog iznosa cijene, ali samo za maloprodajnu cijenu. Ispis ide na naljepnice/etikete veličine 70x35 mm.
Ova opcija se može pokrenuti i iz trake sa alatkama.
  Pri ispisu barkodova dodana nova opcija u ispisu: Za police 105x35, samo MPC, bez barkoda kojom je moguće ispisati samo naljepnice/etiketa koje se stavljaju ispod artikla na policama bez prikaza barkoda, sa uvećanom cijenom i prikazanim iznosom u feninzima iznad cijelog iznosa cijene, ali samo za maloprodajnu cijenu. Ispis ide na naljepnice/etikete veličine 70x105 mm. 
Ova opcija se može pokrenuti i iz trake sa alatkama.
8.4.6 Pri unosu novog računa program sada provjerava da li je već izvršeno zaključenje rada za taj dan (kraj dana), te ako je izvršeno ne dozvoljava se unos novog računa za taj datum.
  U izvještaju Rekapitulacija marže - sada se ispravno prikazuje stanje na skladištu na dan (do sada se prikazivao u negativnom iznosu).
8.4.5 Forma za spremanje/učitavanje podataka se više ne prikazuje u modalnom obliku (da se mora zatvoriti da bi se radili drugi poslovi), nego ju je moguće ostaviti pokrenutu i raditi druge poslove.
  U izvještajima Rekapitulacija prosječne marže i zarade, kao i u svim izvještajima za Rekapitulaciju marže iz spremljenih podataka, dodane su (izračunavaju se) kolone:
- Količinsko stanja na dan
- Vrijednosno stanje na dan
- Nivelirana količina
Ovi podaci se sumiraju u unesnom opsegu datuma.
Baza podataka se automatski prilagodi za prihvat ovih novih kolona.
8.4.4 Prilikom rada sa stavkama internih otpremnica, moguće je generirati stavke primopredajnice na temelju trenutnog stanja u skladištu. Moguće je definirati iz koje godine se želi prebaciti stanje, te zadati opseg šifri (od-do) i ograničiti dužinu šifre koje se prebacuju, definirati grupu i tarifu poreza za šifre koje se prebacuju. Ovo je korisna opcija kada se želi generirati interna otpremnica radi prijenosa u drugu maloprodaju, za neki opseg šifri na skladištu (prebacivanje grupa artikala).
Prilikom generiranja stavki primopredajnica i inventura na osnovu stanja u skladištu, ukoliko ne postoji ukupna nabavna cijena na skladištu, pokuša se pronaći zadnja ukupna nabavna cijena iz prijemnica, a ako se i to ne pronađe, uzima se zadnja nabavna cijena iz šifarnika artikala (ovo će preduprediti grešku u generiranju stavki).
U šifarniku članova kluba potrošača sada se vodi informacija o datumu zadnje promjene podataka o šifri. Datum promjene se mijenja kada operater spremi podatke o članui postavi se na tekući datum. Ovaj podatak je prikazan u listi šifri. Prilikom postavljanja filtera omogućeno je pretraživanje i prema opsegu datuma zadnje promjene.
Ovaj podatak se automatski mijenja prilikom unosa šifre, izmjene šifre na bilo koji način (osim u knjiženju prometa po računu).
  Pri radu sa članovim kluba potrošača uIznos za prelazno konto sada se prenosi na dugovni iznos, umjesto u stornu na potražnoj strani.
  Iznos za prelazno konto sada se prenosi na dugovni iznos, umjesto u stornu na potražnoj strani.
8.4.2 Za firme koji imaju programe za vođenje više firmi-poduzeća u jednoj bazi uvedena mogućnost da se postavi pravo sa kojim poduzećima koji operater može raditi.
Opcije su dostupne pri postavljanju prava, a potrebno je postaviti prava za unos-izmjenu-brisanje firmi u konfiguraciji te za operatera sa kojim poduzećima može raditi.
Za poduzeća koja operater ne može raditi, u izboru poduzeća ih ne može postaviti. Pored naziva poduzeća navodi se da li ima pravo raditi sa njima.
Za sve nejasnoće kontaktirati Komp-ing. Ove izmjene ne utiču na firme koje imaju samo jedno poduzeće.
  U zahtjevu za povrat stranim državljanima, broj zahtjeva se ispisuje na vrhu pored naziva dokumenta (ovo je napravljeno na zahtjev carinika, iako to nije u pravilniku). 
  U izvještaju Promet po artiklima moguće je isključiti prikaz prometa u zadnjih 7 dana upotrebom opcije Ne prikazuj promet zadnjih 7 dana u rek.prometa u meniju Postavke.
Naime, kod nekih firmi ova mogućnost značajno uspori ovaj izvještaj, pa ju je sada moguće isključiti. 
  Ispravljene neke greške u knjiženju dokumenata koje su nastajale ako artikli nisu bili zaduživani pa se nije mogla pronaći nabavna cijena. 
8.4.1 Pri generiranju naloga u financijsko knjigovodstvo za interne otpremnice je omogućeno definiranje (prelaznog) konta na koje se knjiži storno potražne vrijednosti. Ukoliko se unese ovo konto program uvijek knjiži na njega, a ako je prazno program knjiži kao i do sada tj. uzima se konto robe u veleprodaji iz konfiguracije konta ako je šifra kupac obilježena da je skladište ili konto robe u maloprodaji ako je kupac obilježen kao maloprodaja odnosno konto dobavljača ako nije obilježen ni kao skladište ni kao maloprodaja.
  U meniju Postavke pri radu sa POS kasom, zaglavljima računa i stavkama računa, dodana je opcija Ispis kataloškog broja artikla sa nazivom artikla u malom računu kojom je moguće definirati da se pri ispisu malih računa zajedno sa nazivom artikla ispisuje i kataloški broj artikla iz šifarnika, a radi lakšeg izdavanja robe (npr. u prodavaonicama autodijelova).
  Kad je isključena podrška za TOUCH ekrane pri radu sa POS računima ukoliko se ne upiše šifra artikla (npr.pritisne se tipka Enter), program odmah ide u šifarnik artikala. Ovaj način rada je bio osnovni način prije ugradnje podrške za TOUCH ekrane.
  U izvještaju Rekapitulacija prosječne marže i zarade, u obračun nabavne vrijednosti i prosječne marže uzima se samo nabavna vrijednost iz prijemnica.
8.3.5 Ispravljena greška pri generiranju KUF-a na osnovu prijemnice i povrata robe dobavljaču zbog novog PDV datuma.
8.3.3 Uvedena podrška za rad sa TOUCH ekranima (ekranima osjetljivim na dodir) prilikom prodaje artikala.
Kada se pritisne tipke za poziv šifarnika, ukoliko je uključena opcija za rad sa TOUCH ekranima, program ne prikazuje stanadardan šifarnik, nego šifarnik prilagođen radu sa ekranom osjetljivim na dodir, te se veoma jednostavno biraju artikli (po grupama ili početnim slovima), a moguće je i odmah unijeti količinu od 1 do 5 za selektiranu šifru. Kada se prikažu šifarnici, moguće je postaviti i veličinu fonta prikazanih podataka u listama, radi lakšeg selektiranja prstom.
Ukoliko se žele isključiti ove nove mogućnosti moguće je to učiniti sa opcijom Isključiti podršku za TOUCH ekran u meniju Postavke.
8.3.2 U izvještaju Poređenje spremljenih stanja maloprodaja do 12 datoteka, dodana je mogućnost poređenja stanja do 22 datoteke, tako da ta opcija postaje Poređenje spremljenih stanja maloprodaja do 22 datoteke.
Omogućen je unos do 22 datoteke, izmjenjen je način zbrajanja podataka, prikaz podataka, i ispis izvještaja.
8.3.1 Kada se ispisuje više primjeraka kontrolne trake ispravljena greška koja se ogledala u neispravnom zbrajanju iznosa participacije.
8.2.1 Prilikom ulaska u proknjižen račun radi pregleda ili dopune ne ažurira se član kluba potrošača pri spremanju podataka. Ova opcija je pravila problem kada se pregledao račun iz POS maloprodaje ili POS restorana kada su različite baze podataka o članovima kluba potrošača. U tom slučaju bi se nulirao član kluba, ukoliko taj broj potrošača ne postoji u drugoj bazi podataka.
  Pri radu sa šifarnikom artikala u meniju Postavke dodana je nova opcija Prikaži i podatke o šifri za lijekove kojom je moguće uključiti prikaz podataka o artiklu koji su vezani za lijekove tj. generički naziv lijeka, šifru za fond, cijena za fond, priznata marža fonda, udjel osiguranika (%), potreban recept, narkotik. Ovo je korisno kada se žele pregledati svi uneseni podaci, sortirati i brzo provjeriti.
8.1.6 Pri radu sa POS dnevnim računima, u meniju POS Izvještaji dodana je nova opcija Kontrolna traka - po operaterima, za sve operatere kojom je moguće jednim potezom ispisati sve kontrolne trake za željeni period po operaterima, za sve operatere koji su kreirali račune u tom zadanom periodu - postavljenom filtru. Moguće je postaviti filtar kao i pri dobivanju zbirne kontrolne trake.
  Pri radu sa POS računima u evidenciji, u meniju POS Izvještaji dodana je nova opcija Kontrolna traka - po operaterima, za sve operatere kojom je moguće jednim potezom ispisati sve kontrolne trake za željeni period po operaterima, za sve operatere koji su kreirali račune u tom zadanom periodu - postavljenom filtru. Moguće je postaviti filtar kao i pri dobivanju zbirne kontrolne trake.
  Ispravljen ispis barkodova.
8.1.4 Popravljena greška u knjiženju POS računa po starom načinu.
8.1.3 Pri unosu recepta u meniju Postavke dodana je nova opcija Po unosu JMBG preskoči odmah na datum recepta/artikal kojom je moguće postaviti da se odmah po unosu JMBG preskoći na unos datuma ili šifre artikla, ovisno o lokaciji fonda. Ovim se može ubrzati unos podataka o receptu.
8.1.2 U opciji ispisa barkodova u meniju Akcija dodana je opcija Postavke sa dvije podopcije - Veličina fonta za VPC u ispisu o artiklu i Veličina fonta za MPC u ispisu o artiklu kojima je moguće postaviti veličinu fonta za veleprodajnu i maloprodajnu cijenu čime je npr. omogućeno da se veleprodajna cijena ispisuje sa manjom veličinom slova, a MPC sa večim slovima čime se ističe maloprodajna cijena.
Ova opcija vrijedi samo za firme u održavanju.
  Pri radu sa šifarnikom komitenata, u traci sa alatkama za pretraživanje po početnom slovu imena komitenata, dodan je novi alat za pretraživanje po svim slovima koji nisu u našoj abecedi, te brojevima i specijalnim znakovima - XYW.?.
8.1.1 Nova verzija 8.
7.12.6 Ispravljena greška u novom načinu knjiženja svih dokumenata - kada se dokument prvo stornirao bez brisanja stavki, pa se onda ponovno stornirao sa brisanjem stavki (kada je samo trebao obilježiti da stavke i dokument nisu proknjiženi i obrisati promjene u karticama), program nije brisao promjene u karticama. To je uzrokovalo da se više nije mogao proknjižiti dokument i stavke sa istim brojem. Praktično je sve ostalo u redu, osim promjena na kartici (knjiženje i storno). Sada je ovaj problem riješen.
7.12.5 Izvršene izmjene u programu vezano za ZE-DO kanton - prema uputama za fakturisanje izdatih lijekova sa liste od 1.1.2008 godine i to:
- Izmjenjen ispis specifikacije potraživanja - ubačen ispis JMBG
- Izmjenjena opcija za spremanje podataka u DBF datoteke - Pxxxx - dodan export JMBG. Operater zadužen za generiranje datoteke mora ručno izmijeniti P datoteku, tj. dodati polje JMBG,C,13. Kada postoji ovo polje, onda program prebacuje i uneseni JMBG iz recepta, a ako ne postoji onda se polje i ne exportira, tj. ne prijavljuje se greška. Ovo je napravljeno da bi se mogli generirati DBF datoteke do kraja 2007. godine.
  Uvedena nova vrsta naljepnice pri ispisu barkodova - 70 x 35 WIBO. Opcija je dodana u padajućem meniju, iskočnom meniju i u traci sa alatkama.
  Uvedena nova vrsta naljepnice pri ispisu barkodova - 38 x 21.2 WIBO. Opcija je dodana u padajućem meniju, iskočnom meniju i u traci sa alatkama.
  Uvedena nova vrsta naljepnice pri ispisu barkodova - 35.6 x 16,9 WIBO. Opcija je dodana u padajućem meniju, iskočnom meniju i u traci sa alatkama.
  U radu sa adresnim naljepnicama omogućen ispis naljepnica i na naljepnice veličine 70x35 proizvođača WIBO.
Dodana je opcija za ovaj dodatni ispis u meniju Akcija, iskočnom meniju i u traci sa alatkama.
7.12.4 Pri radu sa prijemnicama-kalkulacijama u meniju Ispis-izvještaji napravljena je nova opcija Ispis selektirane prijemnice prema pravilniku u RS koja služi da se ispiše kalkulacija u obliku propisanom u Republici Srpskoj, ukoliko neki inspektor zahtijeva da se striktno pridržava propisa o izgledu kalkulacije, iako dosadašnja kalkulacija sadrži sve propisane elemente i više, a u Pravilniku o obliku i načinu vođenja trgovače knjige u članu 16. stav 1. se navodi  da sadrži 'najmanje slijedeće podatke', što znači da je dozvoljeno i više podataka u ispisu kalkulacije.
7.12.3 Prilikom generiranja stavki inventure na osnovu trenutnog stanja u maloprodaji prenosi se i ukupna nabavna cijena artikla koja se vodi interno. Operater svakako treba provjeriti ovu cijenu prije knjiženja.
Ovo je posebno važno kod prijenosa stanja u novu godinu.
7.12.2 Usklađeno uključivanje/isklj.menija za lokalnu konfiguraciju vezano sa novim pravo za to postavljanje.
7.12.1 Uvedena je nova mogućnost ograničavanja mijenjanja svih dokumenata prema datumu dokumenta i to tako da se datum ograničavanja računa u odnosu na tekući datum umanjen za određeni broj dana. Dosadašnja metoda ograničavanja imala je nedostatak u tome što se moralo ući u konfiguraciju i unijeti datum do kajeg su zaključani dokumenti za mijenjanje. Ovo je imalo i prednost ako se zaključavanje vrši npr. do kraja nekog mjeseca. Međutim, dobro bi bilo imati mogućnost zaključavanja mijenjanja dokumenata npr. unazad 7 dana, tako da se ta postavka jednom definira i da onda program o tome brine. Znači za svaki novi dan bi se datum zabrane pomjerao na 7 dana unazad.
U konfiguraciji POS knjigovodstva dodane su nove opcije Ograničiti knjiženja/mijenjanja dokumenata unazad n dana (granica se automatski pomjera) i ako se uključi ova opcija onda se prikaže i opcija za unosa broja dana unazad. Kada se uključi ova opcija, ako je bila uključena opcija ograničenja po datumu, ona se isključi. Ove dvije opcije ne mogu biti istovremeno uključene.
I sada vrijedi pravo mijenjanja dokumenta bez obzira na datum, ukoliko se želi dozvoliti nekim operaterima mijenjati dokumente bez obzira na ovo ograničenje. I u tom slučaju se upozori operater o ovom ograničenu, ali se dozvoli nastavak rada.
7.11.7 Pri unosu stavke računa uvedena je nova opcija u meniju Postavke i to Pri pozivu zamjenskih artikala prikaži stanje u svim skladištima kojom je moguće definirati da li se žele pri pozivu zamjenskih artikala prikazati stanje u svim skladištima ili samo u tekućem skladištu za koje se unosi dokument. Ova postavka vrijedi i za rad sa POS računima - brzi način rada.
  Pri unosu stavke narudžbe robe dobavljaču uvedena je nova opcija u meniju Postavke i to Pri pozivu zamjenskih artikala prikaži stanje u svim skladištima kojom je moguće definirati da li se žele pri pozivu zamjenskih artikala prikazati stanje u svim skladištima ili samo u tekućem skladištu za koje se unosi dokument..
7.11.6 Omogućen poziv stanja zamjenskih artikala i pri radu sa narudžbama robe dobavljačima (F8 i gumb).
  Kada se pri radu sa dokumentima pozovu zamjenske šifre, ako nije unesena šifra artikla za koju se traže zamjene, sada program nudi mogućnost da se ona unese. Do sada se morala unijeti šifra u dokument, pa tek onda bi se prikazale stanje zamjena.
  Pri radu sa zamjenskim artiklima pri unosu šifre artikla sada se može pozvati šifarnik radi pronalaženja šifre artikla, umjesto samo unosa šifre, što je bilo nepraktično.
Ovo vrijedi pri unosu nove zamjenske šifre i filtriranja zamjenskih šifri.
7.11.5 Pri radu sa stavkama narudžbe robe od dobavljača urađena je nova opcija Nadopuni do količine u pakiranju kojom se mogu ažurirati stavke narudžbe robe tako da se nadopune količine na pune pakete prema unesenim količinama u pakiranju u šifarniku artikala. Ukoliko nije unesena količina u paketu (0), onda se ne ažuriraju količine, tj. ostavljaju se iste.
Npr. ako je generirano 7 komada nekog artikla čije je pakiranje po 6 kom u paketu. Program će ažurirati količine na količinu koja puni prvi paket iznad tj. na količinu od 12 komada, jer su dva paketa 12 komada. Isto tako ako je unesena količina 6 komada, program će ostaviti tu količinu, jer je to puni paket.
7.11.4 U glavnom meniju u opciji Servis dodana je nova opcija Uskladi vrijednost stanja sa prometom za skladišta prosječnih cijena, kojom je moguće za sva skladišta u kojima se vode prosječne cijene uskladiti vrijednost stanja sa prometom u skladištu / maloprodaji. Naime, kada se vode prosječne cijene, zbog zaokruženja cijene (koja se vodi na 4 decimale, preporučljivo), može doći do neslaganja vrijednosti između prometa na karticama i lager liste - stanja u skladištu/maloprodaji. Ova opcija u biti provjeri promet i ukoliko je količinsko stanje isto (a treba biti) i ako je vrijednosno stanje različito, onda se izračuna nova prosječna cijene koja uskladi ova dva podatka.
  U glavnom meniju u opciji Servis dodana je nova opcija Uprosječi cijene na skladištima sa prosj.cijenama kada ima više cijena, kojom je moguće za sva skladišta u kojima se vode prosječne cijene pronaći sve artikle koji imaju više cijena na stanju (a trebala bi biti samo jedna) te uprosječiti cijene za tekuće stanje. Ovaj problem može nastati na više načina, a najčešći je da operateri prvo rade na skladištima koji su obilježeni da imaju stvarne cijene, i onda promjene vrstu cijene na prosječne, a ne svedu samo na jednu cijenu. Ova opcija ne mijenja ukupan iznos stanja na maloprodaji.
7.11.3 Pri radu sa šifarnikom artikala moguće je unositi zamjenske artikle. Opciju je moguće pokrenuti iz glavnog menija u šifarniku artikala tj. opcijom Zamjenski artikli ili pri izmjeni šifre artikla ima nova kartica Zamjene. Način rada je identičan radu sa svim šifarnicima. Ova opcija je posebno važna npr. maloprodajama i veleprodajama autodijelova i sl., gdje se isti artikli nabavljaju od raznih proizvođača, a mijenjaju jedna drugu. Kompletnu listu ili samo dio je moguće i ispisati.
Kada se unesu zamjenski artikli za neki artikal, onda je moguće dobiti stanje na skladištima/maloprodajama za sve te zamjenske artikle. U šifarniku artikala u opciji Kartice/stanje napravljene su dvije opcije Stanje zamjenskih šifri u MAT - veleprodaji i Stanje zamjenskih šifri u POS - maloprodaji sa kojima je moguće dobiti stanje zamjenskih šifri za trenutno selektirani artikal u svim skladištima koje operater ima pravo vidjeti.
Isto tako je moguće prilikom unosa stavke POS računa moguće po unosu šifre pritisnuti tipku F8 ili gumb Stanje zamjenskih artikala (F8) dobiti stanje za sve zamjenske artikle unesene šifre.
Ista opcija je napravljena i u radu sa brzim POS računima.
  Pri radu sa stavkama narudžbe robe dobavljaču u glavnom meniju je dodana opcija Nuliraj cijene kojom je moguće nulirati sve cijene u tekućoj narudžbi. Ovo je korisno kada se ne žele slati cijene dobavljaču, a stavke se generiranju na neki od automatskih načina. Kada je cijena nula, onda se i ne ispisuje na dokumentu narudžbe.
7.11.2 U izvještaju Promet po materijalima i artiklima prikazuje se promet u zadnjih 7 dana po pojedinim artiklima. Ovo je korisna opcija radi poređenja i brzog saznavanja prometa u zadnjih 7 dana.
Ova opcija vrijedi samo za firme u održavanju i korisnike enterprise verzije.
 
  U narudžbama robe dobavljaču napravljen prikaz prometa u zadnjih n dana u listi stavki narudžbe robe dobavljaču. Ova opcija je korisna posebno zbog naručivanja robe, da bi se brzo moglo odlučiti o potrebnim količinama.
U meniju Postavke nalazi se opcija Broj dana za prikaz prometa unazad koja omogućuje postavku broja dana prometa koji se promatra, a također je moguće upotrebom postavke Prikazuj promet unazad n dana u narudžbama robe isključiti ovaj prikaz prometa, npr. radi ubrzanja prikaza podataka.
Također je u unosu stavki narudžbe omogućena nova tipka Promet i stanje u zadnjih n dana kojom je moguće dobiti promet količine ulaza, količine izlaza, vrijednosti ulaza i izlaza te sadašnje količine po skladištima. Program prije prikaza podataka pita za broj dana unazad koji se promatra (kao počentnu vrijednost program ponudi vrijednost postavljenu u prethodnoj opciji u stavkama). Prije poziva ove opcije treba unijeti šifru artikla.
  Za prodavnice koja se vode po prosječnim cijenama, prilikom knjiženja stanja ukoliko se desi da se pojave dva ili više stanja na maloprodaji sa prosječnim cijenama, program uprosjeći cijene, tako da ostaje samo jedan zapis kako i treba.
Ovo se može desiti ako operater promijeni vrstu cijena na maloprodaji sa stvarnih na prosječne cijene, a nije se pazilo da na stanju ima artikala sa više cijena.
7.11.1 Pri unosu stavke narudžbe robe dobavljaču moguće je pozvati karticu artikla.
7.10.5 Pri učitavanju stavki dokumenata iz prijenosnog skupljača barcoda, na kraju se prikaže izvještaj o izvršenom prebacivanju podataka, tako da se dobije izvešće koji podaci nisu bili u redu, gdje je količina 0, te koja šifra artikla nije pronađena u bazi podataka.
7.10.4 U opciji ispisa barkodova u meniju Akcija dodana je opcija Postavke sa dvije podopcije - Veličina fonta za VPC u ispisu o artiklu i Veličina fonta za MPC u ispisu o artiklu kojima je moguće postaviti veličinu fonta za veleprodajnu i maloprodajnu cijenu čime je npr. omogućeno da se veleprodajna cijena ispisuje sa manjom veličinom slova, a MPC sa večim slovima čime se ističe maloprodajna cijena.
Ova opcija vrijedi samo za firme u održavanju.
7.10.3 Uvedena nova vrsta naljepnice pri ispisu - 37,5 x 23,5 JAC PRINT OFFICE. Opcija je dodana u padajućem meniju, iskočnom meniju i u traci sa alatkama.
7.10.2 Prilikom unosa stavki narudžbe robe dobavljaču, a po unosu šifre, prikazuju se dosadašnje stavke kalkulacije za danu šifru - datum kalkulacije, dobavljač, fakturna cijena, rabat,zav.troškovi, nabavna cijena, marža i maloprodajna cijena i dr. Korisna opcija za poređenje cijena po dobavljačima, a za donošenje odluke od koga nabaviti robu.
Ovu opciju je moguće isključiti izborom opcije u meniju Postavke - Prikaz nabavnih cijena po unosu šifre. Također je moguće uključiti opciju U prikazu nabavnih cijena, prvo prikaži ukupnu nab.cijenu u meniju Postavke kojom se prikazuje na početku ukupna nabavna cijena.
  Pri radu sa stavkama svih dokumenata omogućeno je da se može selektirati više stavki i te selektirane stavke se mogu obrisati. Ova opcija je pogodna za brisanje više stavki odjednom.
Selektiranje stavki se vrši upotrebom miša i tastaturom.
Tastatura: Prvo se selektira početna stavka (klikne se na nju), potom se pritisne i drži tipka SHIFT na tastaturi (za velika slova) i kliknete na zadnju stavku koju želite selektirati. Tada su označene sve stavke između prve i zadnje selektirane. Moguće je koristiti i tipke sa strelicama (gore, dole) za širenje opsega označenosti. Ukoliko se želi neka od selekiranih stavki deselektirati, onda se drži pritisnuta tipka CTRL i klikne se na stavke koje se žele deselektirati. Koristeći ovu tipku CTRL moguće je selektiranje i na preskok.
Miš: Samo se pritisne i drži tipka miša na prazan prostor oko početne stavke, povuče se do zadnje stavke koja se želi selektirati i otpusti tipka miša.
  U prikazu analitičke kartice artikla/materijala umjesto ukupna nabavne vrijednosti prikazuje se ukupna nabavna cijena (sa zavisnim troškovima). Ovo je korisnija informacija, posebno u npr. praćenju toka nabavnih cijena (iako za to ima bolji izvještaj - Pregled nabavnih cijena - gdje su svi podaci po kalkulacijama).
  U šifarniku artikala minimalna količina se prikazuje prije artikla radi lakšeg snalaženja.
7.10.1 Smanjena veličina uvodne slike pri startanju programa, tako da se program brže pokreće kada je radna stanica priključena sa serverom putem sporije veze.
  Pri radu sa komitentima omogućeno je da se unesu podaci o minimalnoj marži za veleprodaju i minimalnoj marži za maloprodaju kojima se ograničava marža pri kreiranju kalkulacija - prijemnica. Ukoliko se unese za minimalnu maržu podatak veći od nule, onda se prilikom spremanja stavke prijemnice provjerava ukalkulirana marža i ako je ona manja od definirane minimalne marže, onda se ne dozvoljava spremanje stavke.
Ova opcija radi samo u enterprise verziji.
7.9.5 Pri radu sa prijemnicama-kalkulacijama dodan je novi izvještaj: Stavke prijemnica sa maržom ispod neke upisane kojim je moguće dobiti listu svih stavki prijemnica u kojima je marža manja od neke upisane marže. Filtriranje je moguće uraditi prema: skladištu, grupi, šifri artikla i opsegu šifri, godini knjiženja, opsegu datuma dokumenta, određenom dobavljaču, te proizvođaču, dobavljaču i odjelu za artikl, te artiklu šifre materijala i kategorijama artikala i odjela.
Po postavljanju filtra potrebno je upisati i procenat marže ispod kojeg se žele prikazati stavke.
U izvještaju se prikažu šifra skladišta, broj prijemnice-kalkulacije, broj i naziv skladišta, šifra, naziv i jed.mjere artikla, primljena količina, nabavna cijena, ukupna nabavna cijena (sa zavisnim troškovima), te procenat marže i cijena.
  U podacima o firmi moguće je definirati u kojoj državi se radi.
Ova opcija služi da se definiraju zakonske specifičnosti u radu za pojedine države.
  Ispravljena greška (upozorenje) koja se pojavljivala pri knjiženju POS računa kada je uključena opcija da se vodi i vrijeme računa.
Greška se pojavljivala samo za firme koji rade sa SQL Server 2000.
7.9.4 Novi izvještaj: Lager lista na dan kojim je moguće dobiti stanje u maloprodaji na određeni dan.
Filtriranje je moguće vršiti preko: skladišta, grupe, šifri artikla i opsegu šifri, opsegu datuma dokumenta tj. do kojeg datuma se traži stanje, proizvođaču i dobavljaču za artikl,  i dr. kao i pri filtriranju lager liste. Filtriranje je moguće i za kategorije artikala. Prikazane su uprosječene cijene.
Opcija se nalazi u glavnom meniju u opciji Stanje u maloprodaji.
  U kontrolnoj traci se ispisuje i PDV ID broj.
  Ispis trgovačke knjige na malo usklađeno sa novim propisima (samo zaduženje i razduženje).
Ostavljena je i opcija za ispis knjige po starom.
Pri pozivu trgovačke knjige, prozor koji se otvara više nije modalni, tj. ne mora se prekinuti rad sa trgovačkom knjigom da bi se radilo sa drugim opcijama programa.
7.9.3 Pri postavljanju filtra recepata, ako se pritisne tipka prekid, onda se postavi filter samo za tekući datum recepata. Do sada je program prikazivao sve recepte, što je usporavalo rad.
7.9.2 Za ZEDO: Popravljen ispis računa i specifikacije recepata po računima.
7.9.1 Uveden poboljšan i ubrzan način knjiženja svih dokumenata. Sada se dokumenti knjiže do najmanje 10 puta brže, ovisno o broju stavki.
Pri radu sa dokumentima omogućeno je da se ovaj novi način knjiženja isključi u slučaju nekih grešaka ili želja operatera. Ovo se postiže uključenjem opcije Stari način knjiženja  u meniju Postavke pri radu sa dokumentima.
Također je omogućeno da se prikazuje vrijeme utrošeno na knjiženje. Ova opcija se uključujem označavanjem opcije Prikazivati koliko je trajalo knjiženje dokumenta/stavke u meniju Postavke pri radu sa dokumentima.
Sada se pri storniranju dokumenata po novom načinu, po storniranju sa brisanjem iz knjiga, stari dokument i stavke se ne brišu nego ostanu neproknjiženi. Ova opcija je veoma pogodna kod ispravljanja grešaka, jer se ne moraju ponovno unositi podaci, niti da nove stavke idu na kraj dokumenta. U slučaju da se žele brisati stavke i dokument po storniranju sa brisanjem, potrebno je uključiti opciju Pri storniranju dokumenata izbriši i stavke i zaglavlje dokumenta u meniju Postavke pri radu sa dokumentima.
7.8.1 Za ZE-DO: U ispisu zbirnog računa napravljene potrebne izmjene za ispis ukupnih iznosa (ukupan iznos, iznos PDV-a i iznos bez PDV-a).
7.7.5 U meniju Postavke pri unosu recepata dodana nova opcija Omogućiti unos količine (može biti veća od 1) kojom je moguće definirati da li se na jedan recept može izdati više komada istog lijeka, tj. da li se može unijeti količina veća od 1 po receptu.
Ovu mogućnost imaju neki zavodi.
  U meniju Postavke pri unosu recepata dodana nova opcija Obavezan unos broja recepta kojom je moguće definirati da li je obavezan unos broja recepta i da li on mora biti jedinstven. U slučaju da je ova opcija uključena, program pri unosu ili izmjeni recepta provjerava da li je broj recepta jedinstven (ne može biti više recepata sa istim brojem).
Ova opcija je povezana sa unosom serije recepta.
  U meniju Postavke pri unosu recepata dodana nova opcija Unosi se serija recepta kojom je moguće definirati da li je obavezan unos serije broja recepta. U slučaju da je ova opcija uključena, program pri unosu ili izmjeni recepta uključi ovo polje za unos i provjerava da li je broj recepta sa serijom jedinstven (ne može biti više recepata sa istim serijskim brojem).
  U meniju Postavke pri unosu recepata dodana nova opcija Uključiti unos participacije kojom je moguće definirati da opcija za obilježavanje naplate participacije bude dostupna za unos-obilježavanje (bude uključena).
U tom slučaju će se i moći naplatiti participacija od pacijenta-kupca, čiji je iznos definiran u konfiguraciji.
  U meniju Postavke pri unosu recepata dodana nova opcija Kada je 100% učešće fonda uključiti participaciju kojom je moguće definirati da se obračuna participacija od kupca kada je učešće fonda 100%.
  U meniju Postavke pri unosu recepata dodana nova opcija Kada je učešće fonda manje od 100% uključiti participaciju kojom je moguće definirati da se obračuna participacija od kupca kada je učešće fonda manje od 100%. Što znači da će se participacija uvijek naplaćivati (sem kada je učešće fonda 0%).
  U meniju Postavke pri unosu recepata dodana nova opcija Osnovna šifra liječnika/ljekara kojom je moguće definirati osnovnu šifru ljekara koja će se pojavljivati po pokretanju unosa novog recepta. Ovom opcijom se može ubrzati unos novog recepta.
  U izvještaju Rekapitulacija po lijekovima pored šifre za fond prikazuje se i dopunska šifra lijeka.
7.5.1 Za ZeDO- popravljen ispis računa (prikaz bez PDV-a).
7.4.2 Za SBK i LK: U ispisu recepata po generiranim računima prikazuje se i dopunska šifra lijeka.
7.4.1 Za SBK i LK: U ispisu računa ispravno se prikazuje adresa poslovnice.
  Za SBK i LK: U ispisu izvještaja Lista recepata po računima ispravno se prikazuje adresa poslovnice.
  Za SBK i LK: U ispisu izvještaja Lista recepata po računima prikazuje se i serija i broj recepta te JMBG i naziv osiguranika. Neke od kolona su izbačene (jed.mjere, iznos naknade, iznos poreza) da bi se napravilo prostora.
7.3.6 Za ZEDO kanton, zamjenjena kolona količine i VP cijene u specifikaciji recepata.
  U izvještajima, računima i dr. riječ Marža zamijenjena sa riječju Naknada.
7.3.4 Nova opcija pri radu sa receptima u meniju Uvoz-izvoz podataka - Učitavanje podataka od ZZO kojom je omogućeno da se učitaju podaci o osiguranicima i liječnicima koji će se dobivati od ZZO.
Opcija se također nalazi i u meniju Šifarnici u glavnom meniju programa.
7.3.1 Nova opcija u meniju Uvoz-izvoz podataka - Ažuriraj iznose za recepte u dnevnim računima za rekalkulaciju iznosa za fond i participacije po receptima
  Nova opcija u meniju Uvoz-izvoz podataka - Ažuriraj iznose za recepte u evidenciji računa za rekalkulaciju iznosa za fond i participacije po receptima
  U ispisu računa za fond za SBK i Livno u računu se prikazuje ukupan iznos bez PDV-a te ukupan iznos PDV-a prema fondu, da ne bi bilo nesporazuma oko obračunatog PDV-a zbog participacije koja je plaćena unaprijed.
  Za broj računa se sada ispisuje samo broj i godina, a ostatak se prikazuje u donjem dijelu.
6.10.5 Nova rekapitulacija - po lijekovima, gdje se prikazuju svi podaci ali rekapitulirani na nivo lijeka.
  Kod spremanja i učitavanja podataka sa/na drugi server/bazu spremaju se i prebacuju i recepti.
6.8.4 Kod izmjene podataka o receptima sada se ne moraju vraćati podaci o računima za taj dan (iz zaključenja), nego se mogu mijenjati podaci o receptima puno brže.
  Sve izmjene za POS maloprodaju.
6.7.1 Popravljena greška koja se javljala u Nivelacijama sa prešifriranjem.
  Vidjeti sve izmjene u POS maloprodaji.
6.3.2 Iznosi za fond se vode na 4 decimale.